Aktualności

Pracownicy Katedry Biologii Morza i Biotechnologii na dniu otwartym CYanoTech na Cyprze

W ramach projektu CYanoTech, którego wykonawcami są nasi pracownicy, odbył się Dzień Otwarty CYanoTech w Uniwersytecie Technologicznym na Cyprze prezentujący zrównoważone podejście w zwalczaniu szkodliwych zakwitów sinicowych.

W środę, 14 lutego 2024 roku, CYanoTech zorganizował Dzień Otwarty na terenie Uniwersytetu Technologicznego na Cyprze (CUT). Wydarzenie miało na celu ujawnienie wyników ostatnich dwóch lat, podczas których projekt był prowadzony według pionierskiego podejścia, które miało na celu zwalczanie szkodliwych zakwitów sinicowych (cyano-HABs), przy jednoczesnym priorytecie bezpieczeństwa żywnościowego i ochronie środowiska.

Zakwity sinicowe pojawiły się jako globalny problem, stanowiąc znaczące zagrożenie dla ekosystemów wodnych, zdrowia ludzkiego oraz sektorów gospodarczych opartych na zasobach wody słodkiej. W odpowiedzi na to wyzwanie, powstał projekt CYANOTECH, którego celem jest opracowanie i walidacja innowacyjnego i holistycznego systemu do łagodzenia skutków zakwitów sinicowych, który można dostosować do istniejącej infrastruktury. Ten wspólny wysiłek trzech europejskich uniwersytetów łączy w sobie zbiorową wiedzę i zasoby ekspertów z różnych dziedzin (chemików, inżynierów rolnictwa i naukowców środowiskowych), aby radzić sobie z złożonymi wyzwaniami stawianymi przez zakwity sinicowe. Poprzez połączenie nowatorskich badań, innowacji technologicznej i współpracy interdyscyplinarnej, projekt ma na celu wytyczenie drogi ku zrównoważonej przyszłości.

Dzień Otwarty dał możliwość badaczom, studentom, ogółowi społeczeństwa oraz władzom do zapoznania się z kluczowymi wynikami i postępami osiągniętymi dzięki projektowi. Uczestnicy mieli okazję dyskutować z ekspertami i uzyskać wgląd w wieloaspektowe podejście stosowane do rozwiązywania złożonych problemów związanych z zakwitami sinicowymi.

Pod kierownictwem Laboratorium Oczyszczania Wody (Water Treatment Laboratory-AQUA) pod kierunkiem dr Marii G. Antoniou, ten ambitny projekt łączy w sobie ekspertyzę z różnych dziedzin w celu opracowania innowacyjnych rozwiązań. Konsorcjum składa się z wiodących badaczy i instytucji, w tym grupy Hydro-Aromatycznych Roślin na CUT, której przewodzi dr Nikolaos Tzortzakis, znany ze swojej wiedzy na temat badań hydroponicznych. Ponadto projekt korzysta z zaangażowania Uniwersytetu Jońskiego w Grecji, reprezentowanego przez dr. Ioannisa Fotidisa, specjalizującego się w trawieniu beztlenowym i waloryzacji produktów. Wreszcie, do analizy cyjanotoksyn przyczynia się pracownia Biotechnologii Morskiej na Uniwersytecie Gdańskim w Polsce, której kierownikiem jest prof. dr hab. Hanna Mazur-Marzec, posiadająca wieloletnie doświadczenie w zaawansowanych technikach analitycznych.

"Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy podzielić się wynikami projektu CYanoTech z społecznością" powiedziała dr Maria G. Antoniou, koordynatorka projektu. "To wydarzenie stanowi znaczący kamień milowy w naszych wysiłkach na rzecz opracowania zrównoważonych rozwiązań do zarządzania zakwitami sinicowymi i zapewnienia bezpieczeństwa wody i żywności." Zaangażowanie renomowanych instytucji z Cypru, Grecji i Polski podkreśla globalne znaczenie tej inicjatywy. Razem partnerzy zobowiązują się do poszerzania wiedzy naukowej i opracowywania praktycznych rozwiązań, które będą korzystne dla społeczności na całym świecie.

Projekt CYanoTech jest współfinansowany przez Unię Europejską i Republikę Cypru poprzez Fundację Badań i Innowacji (EXCELLENCE/0421/0212).

W przypadku pytań lub dalszych informacji na temat projektu CYanoTech, proszę kontaktować się z Dr. Marią G. Antoniou pod adresem maria.antoniou@cut.ac.cy lub odwiedzić naszą stronę internetową https://cyanotechproject.wordpress.com oraz śledzić #cyanotech_project na Linkedin.

Wydział Inżynierii Chemicznej Uniwersytet Technologiczny na Cyprze

Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych:Początek formularza

Dół formularza

Water Treatment Laboratory-AQUA  https://www.facebook.com/WTLAQUA  

Dzień Otwarty CYanoTech w Uniwersytecie Technologicznym na Cyprze

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 7. Marzec 2024 - 14:24; osoba wprowadzająca: Ryszard Kuczyński Ostatnia zmiana: czwartek, 7. Marzec 2024 - 14:44; osoba wprowadzająca: Ryszard Kuczyński

Profesor Hanna Mazur-Marzec nagrodzona za "Znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej"

Podczas Gali Nauki Polskiej nagrodę za "Znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej" otrzymała Pani prof. dr hab. Hanna Mazur-Marzec, Kierownik Katedry Biologii Morza i Biotechnologii.

Serdecznie gratulujemy!!!

Więcej informacji

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 20. luty 2024 - 09:38; osoba wprowadzająca: Ryszard Kuczyński Ostatnia zmiana: wtorek, 20. luty 2024 - 09:43; osoba wprowadzająca: Ryszard Kuczyński

Dr Maciej Mańko stypendystą programu Bekker NAWA 2023

Adiunkt naszej katedry dr Maciej Mańko został oceniony jako najlepszy w tegorocznym rozdaniu programu Bekker Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (https://nawa.gov.pl/naukowcy/program-imienia-bekkera/wyniki-naboru).

Serdecznie gratulujemy !!!

Więcej Informacji

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 19. luty 2024 - 10:06; osoba wprowadzająca: Ryszard Kuczyński Ostatnia zmiana: poniedziałek, 19. luty 2024 - 10:44; osoba wprowadzająca: Ryszard Kuczyński

Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. J. Heweliusza

Prof. dr hab. Hanna Mazur-Marzec, Kierownik Katedry Biologii Morza i Biotechnologii, została laureatką Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za 2023 r. w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych.

Serdecznie gratulujemy!!!

Więcej Informacji 

 

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 1. luty 2024 - 14:02; osoba wprowadzająca: Ryszard Kuczyński Ostatnia zmiana: czwartek, 1. luty 2024 - 14:07; osoba wprowadzająca: Ryszard Kuczyński

Wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Genetycznego

Wyróżnienie w Konkursie Polskiego Towarzystwa Genetycznego

Doktorantka katedry, Pani mgr Karolina Pałucha została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę magisterską i licencjacką z zakresu genetyki w roku akademickim 2022/23  przez Zarząd Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Genetycznego. Zarówno Pani Karolinie, jak i  promotorowi jej pracy magisterskiej Panu Doktorowi Marcinowi Kucińskiemu

GRATULUJEMY

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 7. Listopad 2023 - 13:20; osoba wprowadzająca: Ryszard Kuczyński Ostatnia zmiana: wtorek, 7. Listopad 2023 - 13:36; osoba wprowadzająca: Ryszard Kuczyński