Spotkanie studenów WOiG z pracownikami szwedzkiej farmy RAS Gårdsfisk

Ponad dwudziestu studentów Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, wraz z pracownikami naukowymi z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu w Rostocku, wzięło udział w spotkaniu z przedstawicielami firmy Gårdsfisk: Pauline Le Berre, Kierowniczką projektów, oraz Cyrilem Barbierem, Kierownikiem wylęgarni i produkcji. Spotkanie miało miejsce 8 kwietnia 2025 roku i dotyczyło działalności firmy, oferowanych przez nią zrównoważonych produktów rybnych, możliwości odbycia praktyk studenckich oraz perspektyw zawodowych w sektorze akwakultury. Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu AquaLoop Interreg Południowy Bałtyk. Kierownikiem projektu na Uniwersytecie Gdańskim jest prof. dr hab. Monika Normant-Saremba z Katedry Ekologii Morza.

 

Podczas spotkania studenci mieli okazję poznać firmę Gårdsfisk – przedsiębiorstwo zajmujące się hodowlą i sprzedażą ryb w sposób przyjazny dla środowiska i zrównoważony. Gårdsfisk, założona z misją poprawy jakości środowiska i produkcji żywności, hoduje głównie suma afrykańskiego i tilapię w południowej Szwecji, wykorzystując systemy recyrkulacyjne tzw. RAS (Recirculating Aquaculture Systems). Innowacyjne podejście firmy łączy hodowlę ryb z rolnictwem – produkty uboczne, takie jak odpady rybne, są przetwarzane na nawozy dla upraw rolnych. Taka metoda zwiększa efektywność wykorzystania zasobów i ogranicza negatywny wpływ na środowisko, odpowiadając na problemy związane z tradycyjną hodowlą ryb, jak przełowienie czy degradacja siedlisk. Podczas spotkania zaprezentowano również ofertę produktów firmy, które zyskały popularność w Szwecji jako zrównoważona alternatywa dla importowanych ryb i owoców morza, odzwierciedlając zaangażowanie Gårdsfisk w łączenie postępu technologicznego z troską o środowisko.

 

Pauline Le Berre przedstawiła także ofertę praktyk studenckich, które trwają od 4 do 12 tygodni i umożliwiają zdobycie praktycznego doświadczenia w zrównoważonej hodowli ryb. To doskonała okazja dla studentów zainteresowanych praktycznym wymiarem akwakultury. Pauline podzieliła się również cennymi informacjami na temat różnorodnych ścieżek kariery w tej dynamicznie rozwijającej się branży, zachęcając studentów do ich eksplorowania.

 

Spotkanie spotkało się z dużym zainteresowaniem studentów, którzy aktywnie uczestniczyli w dyskusji, zadając wiele trafnych i ciekawych pytań. Osoby zainteresowane odbyciem praktyk lub karierą w Gårdsfisk mogą kontaktować się bezpośrednio z Pauline Le Berre pod adresem e-mail: pauline@gardsfisk.se lub składając zapytania do zespołu projektu AquaLoop na WOiG UG pod adresem b.dmochowska@ug.edu.pl

 

Serdeczne podziękowania dla Pauline i Cyrila za poświęcony czas oraz za przekazanie tej cennej oferty studentom Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Więcej informacji o firmie można znaleźć w:

 

Tekst: Basia Dmochowska

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 15. Kwiecień 2025 - 09:12; osoba wprowadzająca: Maciej Kramkowski Ostatnia zmiana: wtorek, 15. Kwiecień 2025 - 09:14; osoba wprowadzająca: Maciej Kramkowski