Badania
Badania
Zajmujemy się różnymi akwenami morskimi, ze szczególnym uwzględnieniem Morza Bałtyckiego.
Dynamika Morza
Nasze prace koncentrują się na fizycznym, numerycznym i bazującym na danych modelowaniu zjawisk dynamiki morza. Prowadzimy szeroki zakres badań obejmujących:
· Falowanie wiatrowe i poziomy morza: Badamy, jak wiatr wpływa na fale morskie, oraz monitorujemy zmiany poziomu morza.
· Prognozowanie operacyjne: Używamy modeli numerycznych, metod asymilacji danych i uczenia maszynowego do przewidywania falowania wiatrowego i prądów w Morzu Bałtyckim.
· Teoria fal wodnych: Zajmujemy się badaniem i rozwijaniem teorii kinematyki fal, w tym fal nieliniowych i losowych, oraz transportu masowego indukowanego ruchem falowym.
· Prądy strefy brzegowej i morfodynamika dna morskiego: Badamy, jak fale i prądy wpływają na transport osadów i kształtowanie dna morskiego w strefie brzegowej morza.
· Analizy statystyczne i ocenę ryzyka: Przeprowadzamy statystyczne analizy ryzyka związane z falami wiatrowymi i ich wpływem na środowisko.
· Zmiany długookresowe i modelowanie retrospektywne: Skupiamy się na długoterminowych zmianach zlodzenia, poziomu morza, prądów morskich i falowania wiatrowego w Bałtyku.
· Ekstremalne zjawiska sztormowe: Analizujemy ekstremalne warunki pogodowe i ich wpływ na warunki hydrodynamiczne.
· Zastosowanie technik identyfikacji systemów: Wykorzystujemy nowoczesne techniki uczenia maszynowego do modelowania stanu mórz.
· Rozwój modeli hydrodynamicznych i ekohydrodynamicznych: Pracujemy nad ulepszaniem modeli takich jak M3D, PM3D, ProDeMo, EcoSat.
· Operacyjne modelowanie środowiska morskiego: Stosujemy nowoczesne modele i techniki asymilacji danych do operacyjnego prognozowania: prądów, poziomu morza, temperatury i zasolenia wody morskiej, jak również składników biogennych, stężenia tlenu i biomasy fitoplanktonu.
Teledetekcja Akustyczna
Specjalizujemy się w teledetekcji akustycznej, która obejmuje:
· Rozwój technik hydroakustycznych: Opracowujemy i doskonalimy techniki do badań środowiska morskiego, w tym klasyfikacji obiektów na dnie morza, identyfikacji gatunków ryb oraz oszacowania biomasy.
· Metody badawcze: Prowadzimy pomiary na morzu, wykorzystujemy zaawansowane metody hydrograficzne i numeryczne, a także obserwacje za pomocą pojazdów podwodnych.
Teledetekcja Satelitarna
W zakresie teledetekcji satelitarnej koncentrujemy się na zagadnieniach, takich jak:
· Rozwój metod satelitarnych: Wykorzystujemy dane satelitarne, wyniki modelowania i pomiary in situ do opracowywania i walidacji algorytmów przetwarzania danych satelitarnych do postaci map parametrów fizycznych charakteryzujących wody powierzchniowe.
· Oceanografia satelitarna: Wykorzystujemy dane satelitarne do analizy ekosystemów morskich i strefy brzegowej, w tym jakości wód, kierunków rozprzestrzeniania się substancji wnoszonych rzekami, charakteryzowania cech lodu morskiego i jego oddziaływania z falowaniem, itp.
Optyka Morza
W ramach tej specjalności prowadzimy:
· Pomiary optyczne: in situ i laboratoryjne, aby zrozumieć jak światło oddziaływuje z różnymi optycznie aktywnymi składnikami wody morskiej i jak przenika toń wodną.
· Analizę teoretyczną: mającą na celu opisanie zdolności składników wody morskiej do odziaływania ze światłem oraz dotyczącą zagadnień związanych z transportem energii promienistej w morzu.
Podstawowe właściwości wody morskiej
Badamy zmienność przestrzenno-czasową temperatury i zasolenia wody morskiej w oparciu o badania terenowe w celu rozpoznania procesów zachodzących w Bałtyku.