Pracownia Ekofizjologii i Bioenergetyki

O pracowni....

 

 

PEiB

 

 

Zasadniczym celem badań prowadzonych w PEiB jest określenie fizjologicznych przystosowań organizmów morskich, zwłaszcza bezkręgowców bentosowych, do zmian zachodzących w środowisku morskim. Zostały one zapoczątkowane przez prof. Annę Szaniawską w latach 1980-tych, która wraz ze współpracownikami szukała wówczas odpowiedzi na pytanie jak małże i skorupiaki przystosowują się do warunków niedoboru i braku tlenu oraz obecności siarkowodoru na dnie morskim, będących konsekwencją eutrofizacji Bałtyku. Prowadzone badania mają charakter eksperymentalny i skupiają się na aktualnych problemach występujących w środowisku morskim, jak m.in. zakwaszanie wód w wyniku dopływu dwutlenku węgla z atmosfery, dopływ zanieczyszczeń antropogenicznych czy zmiana klimatu. Na potrzeby ww. badań rozwinięto szeroki warsztat badawczy, umożliwiający określanie różnych parametrów behawioralnych i fizjologicznych, związanych z podstawowymi procesami fizjologicznymi (konsumpcja i asymilacja pokarmu, wydalanie, respiracja, osmoregulacja), przemianami energetycznymi (metabolizm energetyczny, bilans energetyczny, wskaźniki wydajności produkcji osobniczej) czy kondycją osobniczą (zawartość związków zapasowych czy substratów i produktów metabolizmu). Badania prowadzone są w ramach szerokiej współpracy z innymi jednostkami w kraju i za granicą, a uzyskane wyniki mają charakter nowatorski, nie tylko w skali regionu Morza Bałtyckiego, ale także w skali światowej.

Istotna część badań prowadzonych w PEiB dotyczy gatunków obcych w Morzu Bałtyckim. Oprócz ich przystosowania do życia w nowym środowisku, w oparciu o wybrane parametry behawioralne i fizjologiczne, badane są również inne aspekty dotyczące biologii czy ekologii. Wyniki prowadzonych badań dostarczają wiele nowych informacji na temat funkcjonowania gatunków obcych w ekosystemie Morza Bałtyckiego, w tym ich wpływu na lokalne biocenozy i biotopy. Wartość tych wyników ma także wymiar aplikacyjny ze względu na wykorzystanie do opracowania różnego rodzaju działań służących ograniczeniu wprowadzania i rozprzestrzeniania inwazyjnych gatunków obcych, a tym samym ochronie środowiska morskiego. Są to działania w ramach grup roboczych koordynowanych przez Komisję Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM), jak również Międzynarodową Radę Badań Morza (ICES) i Międzynarodową Organizację Morską (IMO), w które zaangażowani są również pracownicy PEiB, będący ekspertami w tych grupach.

W związku z dynamicznie rozwijającą się na świecie branżą akwakultury od kilku lat w PEiB rozwijane są także badania wpływu czynników abiotycznych i biotycznych na parametry behawioralne, fizjologiczne i bioenergetyczne skorupiaków o znaczeniu komercyjnym, jak np. krewetka białonoga Penaeus vannamei, której udział w światowej produkcji skorupiaków stanowi ponad 50%. Badania prowadzone podczas hodowli w laboratoryjnych systemach ze zwrotnym obiegiem wody, tzw. RAS (Recirculating Aquaculture System), co pozwala kontrolować parametry wody, jak również ograniczyć jej zużycie oraz zmniejszyć ryzyko przedostania się badanych organizmów do środowiska.

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 5. Sierpień 2024 - 13:23; osoba wprowadzająca: Maciej Kramkowski Ostatnia zmiana: poniedziałek, 5. Sierpień 2024 - 14:49; osoba wprowadzająca: Maciej Kramkowski