Pracownia Akwakultury

Pracownia Akwakultury

Akwakultura czyli hodowla organizmów wodnych takich jak ryby, skorupiaki, mięczaki oraz wodorosty i glony w warunkach kontrolowanych jest najszybciej rozwijającą się gałęzią produkcji żywności na świecie. Współczesna akwakultura swój gwałtowny rozwój zawdzięcza nie tylko rosnącemu popytowi na ryby i owoce morza, ale także nowoczesnym biotechnikom rozrodu oraz narzędziom umożliwiającym badanie genomu i transkryptomu ryb i bezkręgowców wodnych.

W Pracowni Akwakultury opracowujemy warunki produkcji klonalnych, triploidalnych i jednopłciowych linii ryb, prowadzimy badania międzygatunkowych hybryd i szacujemy zmienność genetyczną w stadach rozrodczych. Do celów naukowych i komercyjnych prowadzimy diagnostykę genetycznej płci, identyfikujemy zaburzenia genomowe i chromosomowe oraz badamy ekspresję genów związanych z ważnymi z hodowlanego punktu  widzenia cechami i procesami. W Pracowni Akwakultury realizujemy także badania podstawowe dotyczące biologii rozwoju i ewolucji genomu ryb oraz dynamiki telomerowego DNA i aktywności telomerazy w komórkach kręgowców wodnych.

Pracujemy w doskonale wyposażonych laboratoriach genomiki i transkryptomiki oraz mikroskopii fluorescencyjnej.

Pracownicy PA prowadzą zajęcia dydaktyczne na kierunkach Akwakultura - Biznes i Technologia, Marine Biotechnology oraz Oceanografia. Nasza oferta dydaktyczna składa się min. z takich przedmiotów jak:

  1. Genetyka ryb.
  2. Wykorzystanie technologii RAS.
  3. Rozród i wylęgarnictwo ryb.
  4. Żywienie i paszoznawstwo.
  5. Historia i rozwój akwakultury.
  6. Wykorzystanie narzędzi molekularnych w badaniach morza.
  7. Reproductive biotechnology.
  8. Pathology and molecular diagnostics of marine organisms.
  9. Hydrotechnika i budownictwo w akwakulturze.
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 12. Październik 2023 - 10:06; osoba wprowadzająca: Ryszard Kuczyński Ostatnia zmiana: środa, 18. Październik 2023 - 09:01; osoba wprowadzająca: Ryszard Kuczyński