Międzynarodowa Szkoła Letnia - Zanieczyszczenia w Strefie Brzegowej 2.0 [International Summer School on Pollution in Coastal Areas – POLCA 2.0]
Już w maju 2026 roku rusza kolejna edycja Międzynarodowej Szkoły Letniej POLCA – POLlution in Coastal Areas, organizowana przez pracowników Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.
Poprzednie edycje, które odbyły się w latach 2022 i 2023, przyciągnęły studentów z uniwersytetów w Austrii, Chorwacji, Hiszpanii, Holandii, Malcie, Niemczech i Włoszech.
Szkoła Letnia POLCA jest otwarta dla międzynarodowych studentów ostatnich trzech semestrów studiów licencjackich lub magisterskich z zakresu nauk o Ziemi i środowisku lub dziedzin pokrewnych.
W programie przewidziano również 5 miejsc dla studentów z Polski.
Na uczestników czeka intensywny program kształcenia. Studenci wezmą udział w wykładach poświęconych przeszłości geologicznej oraz środowisku naturalnemu i antropogenicznemu Bałtyku. Wysłuchają prezentacji na temat zanieczyszczeń chemicznych w strefie brzegowej oraz życia morskiego w południowej części Morza Bałtyckiego.
W ramach zajęć praktycznych w terenie i podczas rejsu statkiem badawczym Oceanograf, studenci zapoznają się z metodami pomiarowymi i najnowocześniejszą aparaturą badawczą. Samodzielnie pobiorą próbki, które następnie przeanalizują pod kątem chemicznym i biologicznym w laboratoriach. Efekty swojej pracy zaprezentują podczas mini-konferencji kończącej program szkoły.
Szkolenia z wykorzystaniem gogli VR, które spotkały się z dużym zainteresowaniem podczas poprzednich edycji, zostaną również udostępnione uczestnikom tegorocznej szkoły. Wirtualna podróż 360° po statku badawczym Oceanograf to innowacyjna forma przygotowania do bezpiecznej pracy na morzu, która w angażujący i nowoczesny sposób wspiera proces uczenia się w środowisku wirtualnym.
Nie samą nauką żyje student!
Program obejmuje również warsztaty integracyjne – taneczne (belgijka, bachata, rock and roll, a przede wszystkim... POLKA!) oraz wycieczkę z przewodnikiem do Stacji Morskiej w Helu. Uczestnicy poznają polską kulturę oraz walory przyrodnicze i turystyczne wybrzeża, a Polska ukaże się im jako kraj atrakcyjny nie tylko naukowo, lecz także kulturowo i krajobrazowo.
Wierzymy, że dzięki rozszerzeniu oferty edukacyjnej Wydziału o międzynarodową szkołę letnią, wzrośnie zainteresowanie studiami na Uniwersytecie Gdańskim wśród zagranicznych studentów, co przyczyni się do zwiększenia ich udziału w programach kształcenia w kolejnych latach.
Udział w Szkole Letniej jest bezpłatny
Więcej informacji już wkrótce!
Zatańczmy POLCĘ ponownie już w maju 2026!
Projekt pt. Międzynarodowa Szkoła Letnia – Zanieczyszczenia w Strefie Brzegowej 2.0, na który Uniwersytet Gdański pozyskał finansowanie, jest realizowany w ramach programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej – SPINAKER – Intensywne Międzynarodowe Programy Kształcenia.
Kierownik projektu: dr Mirosława Malinowska