Projekty BlueBio Techpreneurs i AquaLoop na Mission Arena 4 w Sopocie
W dniach 28–29 kwietnia 2025 roku w Sopocie odbyła się czwarta edycja wydarzenia Mission Arena, organizowanego w ramach unijnej misji „Restore our Ocean and Waters”. Wydarzenie było częścią Blue Economy Baltic Forum, którego organizatorem był Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE w NCBR we współpracy z siecią SUBMARINER Network for Blue Growth. Uczestnicy z całej Europy, w tym przedstawiciele Komisji Europejskiej, MNiSW, NCBR, władz lokalnych, instytucji naukowych, edukacyjnych i przedsiębiorców spotkali się, by wspólnie zastanowić się nad wyzwaniami i szansami dla regionu Morza Bałtyckiego – w tym Polski, wschodnich Niemiec, Danii i południowo-wschodniej Szwecji.
Wśród prezentowanych inicjatyw znalazły się dwa projekty realizowane na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, w Katedrze Ekologii Morza: BlueBio Techpreneurs (BBT) – projekt wspierający rozwój przedsiębiorczości w sektorze niebieskiej bio-gospodarki, prowadzony przez mgr Hannę Łądkowską i mgr Barbarę Dmochowską oraz AquaLoop – projekt dotyczący rozwoju cyrkularnej akwakultury, koordynowany przez prof. Monikę Normant-Sarembę.
Projekt BlueBio Techpreneurs stawia na edukację i rozwój kompetencji młodych osób w obszarze błękitnej gospodarki. W ramach projektu organizowane są kursy online (MOOCs), webinaria i stacjonarne hakatony z udziałem firm i ekspertów. Inicjatywa została zaprezentowana podczas warsztatów edukacyjnych „Shaping Future Blue Leaders”, organizowanych wspólnie z projektem Cool Blue Future. Podczas sesji dr Anna Toruńska-Sitarz z Katedry Biologii Morza i Biotechnologii przedstawiła też inne działania edukacyjne realizowane na wydziale, w tym nowe kierunki studiów, stanowiące interesującą alternatywę dla tradycyjnych branż gospodarki morskiej. W warsztatach uczestniczyły również mgr Anna Kashnikova, dr Justyna Kobos, mgr Hanna Łądkowska i prof. Monika Normant-Saremba. W dyskusji podkreślono wagę edukacji morskiej na każdym etapie kształcenia i potrzebę nieszablonowych interdyscyplinarnych rozwiązań. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a już 6–8 czerwca Uniwersytet Gdański będzie gospodarzem kolejnej odsłony projektu – BBT Baltic Hackathon, który odbędzie się na wydziale oraz w Centrum Monitoringu i Ochrony Wód w Borucinie.
Z kolei projekt AquaLoop, skupiający się na rozwijaniu zrównoważonej akwakultury, został zaprezentowany podczas warsztatów „Blue Foods”, organizowanych w ramach projektu TETRAS dedykowanego optymalizacji systemów zwrotnego obiegu wody, koordynowanego na UG przez mgr Hannę Łądkowską. Prof. Monika Normant-Saremba przedstawiła wyniki pilotażu dotyczącego hodowli krewetki białonogiej w Polsce, realizowanego wspólnie z dr Joanną Hegele-Drywą. W cieszącej się ogromnym zainteresowaniem publiczności dyskusji końcowej podkreślano, jak duży potencjał mają innowacyjne, przyjazne środowisku metody akwakultury (także słodkowodnej) dla rozwoju tej branży w Europie, również w świetle prowadzonych badań marketingowych.
Oprócz prezentacji projektów, przedstawiciele UG razem z ponad 300 uczestnikami z 17 krajów przez dwa dni rozmawiali o najważniejszych tematach związanych z Bałtykiem. Wśród poruszanych kwestii były: rozwój portów, bezpieczeństwo na morzu, zrównoważona produkcja żywności, edukacja i rynek pracy, a także ochrona przyrody. Podsumowano również doświadczenia i osiągnięcia 20 lat morskiego planowania przestrzennego. Na zakończenie uczestnicy wspólnie wypracowali plan działań dla regionu, zgodny z celami misji „Restore our Ocean and Waters”, który ma pomóc w lepszym zarządzaniu i ochronie ekosystemu Bałtyku.