Studenci WOiG z wizytą na uniwersytetach partnerskich w ramach Programu Transgranicznej Wymiany Studenckiej AquaLoop
Z radością informujemy, że studentki pierwszego i drugiego stopnia kierunku Oceanografia zakończyły tygodniowe szkolenia na uniwersytetach partnerskich projektu AquaLoop Interreg Południowy Bałtyk: Uniwersytecie w Rostoku oraz Uniwersytecie w Kłajpedzie. Koordynatorem projektu jest Uniwersytet w Rostoku, natomiast kierownikiem na Uniwersytecie Gdańskim - prof. dr hab. Monika Normant-Saremba z Katedry Ekologii Morza.
W dniach od 26 lutego do 1 marca 2025 roku, studentki trzeciego roku studiów licencjackich oraz pierwszego roku studiów magisterskich: Karolina Czarnecka, Aleksandra Tokarska i Julia Więcławska miały okazję wziąć udział w wyjątkowym doświadczeniu na Uniwersytecie w Kłajpedzie. Jako uczestniczki programu w Marine Research Institute Fishery & Aquaculture, przez intensywne 40 godzin brały udział w wykładach, ćwiczeniach laboratoryjnych oraz zajęciach terenowych, które pozwoliły im pogłębić wiedzę i umiejętności w zakresie nowoczesnej akwaponiki oraz multitroficznych systemów recyrkulacyjnych. Szczególną uwagę poświęcono realizacji pilotażowego projektu FISHVISA – Development of the Fish-Shrimp-Vegetables integrated system of aquaponics to showcase the potential of circular economy principles in RAS, który łączy hodowlę ryb, raków oraz roślin jadalnych w zgodzie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Zajęcia dotyczyły również doświadczeń związanych z hodowlą ryb oraz krewetek w systemach zamkniętych. W programie znalazła się również wycieczka do Gospodarstwa Rybackiego Martynas Klevinis Fish Farm oraz Muzeum Morskiego, które dopełniły przygodę naukową.
W tym samym okresie, Julia Krzos, Marta Rymasz i Nikola Ochman, studentki pierwszego i drugiego roku studiów magisterskich, miały okazję wziąć udział w programie szkoleniowym na Uniwersytecie w Rostoku. Program, prowadzony przez grupę Aquaculture and Sea-Ranching, był związany z pilotażem NEMATIC - Increasing the nutrient efficiency of commercial aquaculture through increased application of circular economy concepts, który koncentruje się na zwiększeniu efektywności wykorzystania składników odżywczych w akwakulturze komercyjnej z wykorzystaniem zasad gospodarki o obiegu zamkniętym. W trakcie programu studentki pracowały w obiektach, w których prowadzony jest pilotaż: FishGlasHouse oraz Fish Lab, uczestnicząc w zajęciach z biologii molekularnej, genetyki i parazytologii. Dodatkowo, miały okazję zdobyć praktyczne umiejętności w zakresie akwaponiki, hodowli ryb i produkcji skóry rybnej. Program wzbogacił również wyjazd studyjny do ośrodka hodowli sandaczy w Mecklenburg-Vorpommern State Research Centre's Institute of Fisheries w Hohen Wangelin, gdzie studentki mogły zobaczyć, jak nowoczesne technologie wprowadzają innowacje w branży akwakultury.
Podobnie jak na Uniwersytecie Gdańskim, programy realizowane na Uniwersytecie w Rostoku oraz w Kłajpedzie okazały się prawdziwym sukcesem zarówno dla zespołu AquaLoop, jak i dla studentów, którzy brali w nich udział. Uczestnicy ocenili program wyjątkowo wysoko we wszystkich aspektach: komunikacji, organizacji, nawiązywania kontaktów, współpracy, satysfakcji i rekomendacji. Otrzymaliśmy także cenne sugestie dotyczące przyszłych edycji oraz świadectwa ogromnego zadowolenia od studentów, którzy chętnie dzielili się swoimi pozytywnymi doświadczeniami.
Serdecznie dziękujemy zaangażowanym zespołom z Uniwersytetu w Rostoku oraz Uniwersytetu w Kłajpedzie, jak również studentkom z Wydziału Oceanografii i Geografii. Mamy nadzieję, że to kolejny krok ku rozwojowi wiedzy i współpracy naukowej w naszym regionie.
Więcej informacji na temat projektu AquaLoop Interreg Południowy Bałtyk: http://aqualoop.edu.pl/
Hanna Łądkowska: hanna.ladkowska@ug.edu.pl
Basia Dmochowska: b.dmochowska@ug.edu.pl
Tekst: Basia Dmochowska