„Inauguratio oznacza początek”. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025 na Wydziale Oceanografii i Geografii UG

- Jest to wyjątkowy moment dla nas wszystkich, sercem i duszą związanych z Wydziałem i z Uniwersytetem Gdańskim, ale zwłaszcza dla Państwa rozpoczynających studia - powitała zebranych Dziekan Wydziału Oceanografii i Geografii UG dr hab. Katarzyna Smolarz, prof. UG. - Jest to również wyjątkowy moment dla mnie, ponieważ po raz pierwszy otwieram rok akademicki jako dziekan.

Wydział Oceanografii i Geografii jako ostatni na Uniwersytecie Gdańskim oficjalnie rozpoczął nowy rok akademicki. Uroczystość odbyła się w Gdyni, w auli budynku Oceanografii. Władze rektorskie reprezentowała Prorektor ds. Kształcenia dr Ewa Szymczak, prof. UG, dla której WOiG jest jej wydziałem macierzystym.

W swoim przemówieniu Dziekan WOiG prof. Katarzyna Smolarz przywołała historię Wydziału oraz wspomniała swoich wybitnych poprzedników.  Szczególne podziękowania skierowała do zespołu dziekańskiego poprzedniej kadencji, który miał trudne zadanie prowadzenia Wydziału w wyjątkowo burzliwych czasach, w tym w okresie pandemii COVID-19 i w momencie wybuchu wojny w Ukrainie, która mocno zaburzyła poczucie bezpieczeństwa. Prof. K. Smolarz zauważyła również, że wśród 12 byłych dziekanów WOiG znalazła się tylko jedna kobieta, prof. Halina Piekarek-Jankowska, natomiast obecny Zespół Dziekański składa się wyłącznie z kobiet: - To jest czas kobiet - powiedziała pani Dziekan.

fot.

Podsumowując miniony rok akademicki, prof. Katarzyna Smolarz podkreśliła sukcesy badawcze pracowników naukowych: liczne publikacje w najwyżej punktowanych czasopismach, zdobywanie grantów z instytucji krajowych i zagranicznych oraz udział w międzynarodowych projektach badawczych i ekspedycjach naukowych (np. prof. dr. hab. Wojciecha Tylmanna w wyprawie do Australii, dr Anny Panasiuk w ekspedycji arktycznej czy dr hab. Agaty Weydmann-Zwolickiej, prof. UG w BaltArctic Research Cruise).  Dziekan WOiG wspomniała również o przyznaniu Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza prof. dr hab. Hannie Mazur-Marzec. Podziękowała także wszystkim pracownikom, dzięki którym życie na Wydziale może toczyć się płynnie i komfortowo.

- Niech wspólna pasja, zaangażowanie i determinacja staną się fundamentem dla naszych przyszłych działań - mówiła dr hab. Katarzyna Smolarz, prof. UG. - Mam głębokie przekonanie, że kolejne lata będą obfitowały w wydarzenia sprzyjające rozwojowi Wydziału, a nasze wspólne starania przyczynią się do tego,  że ten nadchodzący czas będzie czasem owocnej współpracy i efektywnej nauki. Dzięki temu nasz Wydział Oceanografii i Geografii ma szansę stać się silnym i stabilnym wydziałem, na którym liczy się dialog, człowiek i wspólnota.

Prorektor ds. Kształcenia dr Ewa Szymczak, prof. UG zwróciła uwagę, jak doskonale Wydział Oceanografii i Geografii wpisuje się w wizję Uniwersytetu Gdańskiego jako uczelni nowoczesnej, inkluzywnej i o wysokim stopniu umiędzynarodowienia. Przywołała współpracę w ramach sojuszu SEA-EU, w której ramach wkrótce otwarte zostaną studia wspólne Marine Blue Economy, a także wdrażanie systemu mikrokwalifikacji. Podkreśliła także, jak ważna jest współpraca z otoczeniem: uniwersytet nie funkcjonuje w próżni, ważne jest dla niego otoczenie społeczno-gospodarcze, ponieważ to dla niego kształci.

- Łacińskie słowo inauguratio oznacza rozpoczęcie, zapoczątkowanie, coś nowego - powiedziała profesor E. Szymczak, zwracając się do studentów I roku na chwilę przed ich immatrykulacją. - I wy właśnie teraz zaczynacie zupełnie nowy etap swojego życia. Za chwilę złożycie ślubowanie i już jako osoby studiujące na naszym Wydziale możecie być pewni, że spotkacie wybitnych naukowców, którzy obdarzą was wiedzą, mądrością i prawdą uzyskaną w trakcie badań, w trakcie dociekań naukowych, ale także dowiedzioną w praktycznym działaniu. Zdobycie tej wiedzy da wam solidne podstawy, byście mogli na nich budować swój rozwój osobisty i swoją karierę zawodową. Być może zasmucę was albo zaskoczę, ale te studia to z pewnością nie jest ostatni etap waszej edukacji - współczesne czasy wymuszają na nas ciągłe doskonalenie, a uczenie się przez całe życie nie jest już wyborem, lecz koniecznością.

Na zakończenie uroczystości wykład inauguracyjny „Historyczne i współczesne zmiany klimatu w różnych skalach przestrzennych” wygłosił prof. dr hab. Rajmund Przybylak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W roku akademickim 2024/2025 WOiG będzie gościł w swych murach Katedrę im. Wacława Szybalskiego, którą obejmie prof. Dariusz Stramski z University of California, wybitny badacz morza w obszarze oceanografii optycznej, tegoroczny laureat medalu Nilsa Gunnara Jerlova. Przekazanie katedry odbędzie się podczas osobnej uroczystości.

Na ręce Pani Dziekan z okazji rozpoczynającego się roku akademickiego wpłynął list z życzeniami od Prezydent Gdyni, Pani Aleksandry Kosiorek.

fot. Alan Stocki fot. Alan Stocki fot. Alan Stocki fot. Alan Stocki fot. Alan Stocki

fot. Alan Stocki

Załącznik Rozmiar
list od Prezydent Gdyni 358.35 KB