Ekspedycja naukowa prof. dr. hab. W. Tylmanna do Australii

W listopadzie 2023 r. prof. dr hab. Wojciech Tylmann, Kierownik Katedry Geomorfologii i Geologii Czwartorzędu, uczestniczył w ekspedycji terenowej do południowej Australii w ramach projektu “Regional reconstruction of water availability to extend instrumental hydroclimatic records into the Late Holocene – a high-resolution investigation of calendar-year-dated natural archives from maar lakes in the Newer Volcanic Province, south-eastern Australia”.

Kierownikiem projektu jest Prof. Bernd Zolitschka z Uniwersytetu w Bremie, natomiast partnerem australijskim Prof. Jonathan Tyler z Uniwersytetu w Adelajdzie.

Trzytygodniowa wyprawa miała na celu pobranie rdzeni osadów z jezior wulkanicznych regionu Newer Volcanic Province. Te kraterowe jeziora mogą stać się ważnymi stanowiskami dla lepszego rozpoznania zmian klimatu na południowej półkuli. Obecnie realizowany projekt zmierza do wstępnego rozpoznania osadów kilku jezior i wyselekcjonowania najbardziej obiecującego obiektu do rekonstrukcji zmian środowiska w skali czasowej ostatnich kilkudziesięciu tysięcy lat. Pracownia Badań Paleośrodowiskowych jest partnerem w projekcie i będzie odpowiedzialna za określenie wieku pobranych osadów.

Data publikacji: wtorek, 19. Grudzień 2023 - 20:41; osoba wprowadzająca: Kamila Mędrzycka Ostatnia zmiana: wtorek, 19. Grudzień 2023 - 20:43; osoba wprowadzająca: Kamila Mędrzycka