Konferencja - Studenci w Polsce Ludowej w latach 1945-1989

Celem konferencji jest wieloaspektowe spojrzenie na życie studentek i studentów oraz życie studenckie, a także formy jego organizacji w okresie Polski Ludowej. Zapraszamy wszystkie osoby, których badania obejmują działalność młodzieżowych organizacji socjalistycznych, studencką opozycję demokratyczną, życie codzienne na polskich uczelniach, kulturę studencką, działalność liderów życia studenckiego. Nie jest to w żadnym stopniu katalog zamknięty i istnieje możliwość zgłaszania innych propozycji tematów ogniskujących się wokół tytułu i celu konferencji. 

Problem studentów wydaje się niezwykle istotny przynajmniej z kilku powodów. Studenci obok robotników stanowili najbardziej skłonną do różnego rodzaju zrywów i protestów grupę w historii Polski Ludowej. Uczestniczyli zarówno w zrywach mających na celu zbudowanie „socjalizmu z ludzką twarzą”, jak i dążących do jego obalenia. Wyrażali swoje przekonania polityczne w sposób standardowy, ale także niekonwencjonalny. Studenci stanowili też zróżnicowaną grupę społeczną funkcjonującą w największych miastach Polski. Posiadali własne organizacje: zależne od władz i opozycyjne wobec nich. Organizacje te poza protestami koordynowały często życie studenckie w jego aspekcie socjalnym, kulturalnym, reprezentacji politycznej itp. Otwierały drogę do życia zawodowego po studiach, z nich wywodzili się literaci, politycy, naukowcy czy artyści, czyli szeroko rozumiane elity. 

W polskim dyskursie naukowym brakuje wydarzeń i publikacji traktujących całościowo życie studenckie po 1945 roku. Odbywają się konferencje i ukazują monografie oraz artykuły związane z wydarzeniami i strukturami lokalnymi, np. z października 1956 roku i sierpnia 1980 roku. Analizowane są biografie liderów, którzy w późniejszym okresie odegrali istotną rolą w życiu politycznym, jak np. Jacka Kuronia, Adama Michnika, Aleksandra Kwaśniewskiego czy Donalda Tuska. Instytuty naukowe i uczelnie prowadzą badania związane z lokalnymi środowiskami naukowymi i uczelniami. W każdym z tych przypadków istotnymi podmiotami są studenci. Jednocześnie jednak żadna z tych inicjatyw nie jest skoncentrowana bezpośrednio na nich jako istotnej całości oraz podmiocie życia politycznego i społecznego w skali krajowej. Tę niewątpliwą lukę badawczą ma wypełnić planowana konferencja. 

Terminy

24 listopada 2024 – koniec przyjmowania zgłoszeń

2 grudnia 2024 – ogłoszenie programu konferencji

10 grudnia 2024 – wniesienie opłaty konferencyjnej

17 grudnia 2024 – 1 dzień konferencji (otwarcie, panel plenarny, przedstawienie Nie tylko Przemyk, reż. Piotr Wyszomirski). Budynek wydziałów Filologicznego i Historycznego UG, ul. Wita Stwosza 55, 80-308 Gdańsk.

18 grudnia 2024 – 2 dzień konferencji (panele naukowe). Budynek Europejskiego Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1, 80-863 Gdańsk.

Konferencja wpisuje się w obchody 55-lecia powstania Uniwersytetu Gdańskiego.

Opłata konferencyjna

Opłata pełna: 450 zł (profesorowie, doktorzy habilitowani, doktorzy)
Opłata ulgowa: 300 zł (pozostali uczestnicy)

W ramach opłaty konferencyjnej zapewniamy:  udział we wszystkich punktach konferencji, wyżywienie (uroczysta kolacja pierwszego dnia konferencji, lunch i kolacja drugiego dnia konferencji, przerwy kawowe), publikację artykułu w wydawnictwie pokonferencyjnym (w przypadku zebrania odpowiedniej liczby tekstów). 

Rejestracji można dokonać klikając w linkhttps://forms.office.com/e/i9nysinbZ6

Więcej informacji można znaleźć pod linkiem: https://casid.ug.edu.pl/konferencja-naukowa-studenci-w-polsce-ludowej-w-latach-1945-1989/

Załącznik Rozmiar
plakat studenci w Polsce Ludowej 769.36 KB
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: niedziela, 6. Październik 2024 - 16:19; osoba wprowadzająca: Beata Kwiatkowska Ostatnia zmiana: niedziela, 6. Październik 2024 - 16:19; osoba wprowadzająca: Beata Kwiatkowska