Wodowanie statku naukowo-badawczego Oceanograf

W dniu 24 czerwca br. w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni odbyło się wodowanie statku naukowo-badawczego Oceanograf.

Statek jest pierwszym tak specjalistycznym statkiem naukowo-badawczym pływającym dla polskiego armatora, czyli Uniwersytetu Gdańskiego. Nowy statek naukowo-badawczy Uniwersytetu Gdańskiego, zastąpi obecną, wysłużoną już jednostkę. Prędkość ekonomiczna nowej jednostki wynosić będzie 10 węzłów zaś maksymalna będzie o 2 węzły większa. Będzie on zasilany przez 4 zespoły prądotwórcze o łącznej mocy około 1300 kW. Będą one napędzały zarówno 2 rufowe pędniki azymutalne oraz 2 dziobowe pędniki typu PUMP-JET, jak również wszystkie mechanizmy statkowe.

Statek może zabierać na pokład maksymalnie 20 osób. Rejonem pływania jednostki będzie Morze Bałtyckie, lecz nie wyklucza się rejsów w inne rejony. Zasięg przy prędkości ekonomicznej wyniesie 2500 Mm, a autonomiczność żeglugi to 21 dni. Portem macierzystym jednostki będzie Gdynia. Statek przystosowany jest również do połowów ryb. W tym celu na otwartym rufowym pokładzie roboczym zainstalowano urządzenia umożliwiające połów, zaś w kadłubie zostaną zamocowane wciągarki trałowe. Przewidziano też magazyn ryb wyposażony w wytwornicę lodu. Pokład roboczy dostosowany będzie również do przewozu kontenera z pojazdem podwodnym ROV, który będzie zabierany w rejs jeżeli dany program badań będzie tego wymagał.

Data publikacji: czwartek, 25. Czerwiec 2015 - 14:00; osoba wprowadzająca: Kamila Mędrzycka Ostatnia zmiana: piątek, 26. Czerwiec 2015 - 09:47; osoba wprowadzająca: Kamila Mędrzycka