Instytut Oceanografii otrzymał licencje programów Qinsy, Qimera, Fledermaus

Pragniemy poinformować, że na podstawie umowy zawartej pomiędzy firmą QPS (Quality Positioning Services) z siedzibą w Holandii a Uniwersytetem GdańskimInstytut Oceanografii otrzymał w celach edukacyjnych licencje programów Qinsy, Qimera oraz Fledermaus.
 
 
QPS od ponad 25 lat zajmuje się tworzeniem oprogramowania powszechnie wykorzystywanego na całym świecie w sektorze offshore. Programy te znajdują uznanie zarówno wśród osób planujących i przeprowadzających badania ze statków na morzu (m.in. hydrografów, oceanografów, geofizyków), jak i osób zajmujących się pilotażem jednostek wykorzystywanych podczas realizacji operacji morskich. Programy firmy QPS znajdują szerokie zastosowanie w firmach i instytucjach zajmujących się badaniami prowadzonymi na akwenach morskich i śródlądowych. W Polsce, do najważniejszych z nich, możemy zaliczyć takie instytucje, jak: Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Biuro Hydrografii Marynarki Wojennej w Gdyni, czy firmy z sektora prywatnego: MEWO S.A., Geo Ingenieurservice Polska Sp. z o.o., ESCORT Sp. z o.o., PRCiP Sp. z o.o. oraz wiele innych.
 
Oprogramowanie Qinsy stanowi kluczowy element wchodzący w skład statkowych systemów pomiarowych, integrujących pracę zaawansowanych urządzeń pomiarowych na statkach badawczych (w tym również na statku r/v Oceanograf należącym do Uniwersytetu Gdańskiego). Oprogramowanie to umożliwia m.in. odbiór i przesyłanie danych pomiędzy poszczególnymi urządzeniami wchodzącymi w skład systemu pomiarowego z zachowaniem odpowiednich, kompatybilnych dla nich formatów, pozwalając na sprawne funkcjonowanie całego systemu. Jego zastosowanie znacznie upraszcza proces planowania pomiarów oraz gromadzenia danych, a także umożliwia sprawowanie nieustannej kontroli w czasie rzeczywistym nad jakością gromadzonych danych z zachowaniem najwyższych standardów dokładności (m.in. zgodnych z wymaganiami stawianymi przez Międzynarodową Organizację Hydrograficzną IHO: S-44). 
 
Oprogramowanie Qimera wykorzystywane jest w zaawansowanej obróbce i analizie danych zgromadzonych za pomocą echosondy wielowiązkowej. 
 
Oprogramowanie Fledermaus służy przede wszystkim do wizualizacji danych przestrzennych w czasie rzeczywistym (wymiar 4D) zgromadzonych za pomocą różnych urządzeń hydroakustycznych. Moduł Fledermaus Midwater pozwala na przetwarzanie danych hydroakustycznych zebranych w kolumnie wody.
 
Udostępnione przez firmę QPS wersje edukacyjne oprogramowania Qinsy, Qimera oraz Fledermaus dają możliwość Studentom Instytutu Oceanografii (zwłaszcza takich kierunków, jak OceanografiaHydrografia morska) zapoznania się z niezwykle przydatnym narzędziem powszechnie wykorzystywanym w Europie i na świecie. Znajomość programów stwarza również dodatkowe możliwości naszym Absolwentom w znalezieniu ciekawej pracy w branży zajmującej się szeroko pojętymi badaniami morza.
 
Więcej informacji poniżej.

 

Załącznik

Załącznik Rozmiar
informacje o oprogramowaniu 429.85 KB
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: niedziela, 13. Czerwiec 2021 - 20:33; osoba wprowadzająca: Kamila Mędrzycka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 14. Czerwiec 2021 - 13:38; osoba wprowadzająca: Kamila Mędrzycka