Wielki sukces studentów WOiG UG oraz projektu Blue Bio Techpreneurs!

Z radością informujemy, że w dniach 27-29 września w pięknej stacji terenowej Svanninge Bjerge uniwersytetu University of Southern Denmark odbył się pierwszy hakaton projektu Blue Bio Techpreneurs (BBT) - BBT Nordic Hackathon.

W hakatonie mogli wziąć udział studenci oraz absolwenci europejskich uniwersytetów z przełomowymi pomysłami lub rozwiązaniami dotyczącymi wyzwań w sektorze niebieskiej bio-gospodarki. W procesie rekrutacji do konkursu wyłoniono 26 uczestników z 14 instytucji, reprezentujących 22 narodowości. W sześciu zespołach, składających się z uczestników z różnych dziedzin, począwszy od biotechnologii morskiej, inżynierii chemicznej, akwakultury i oceanografii, po przedsiębiorczość, innowacje biznesowe i ekonomię rolnictwa, z pomocą mentorów oraz partnerów projektu BBT studenci pracowali nad rozwiązaniami do wyzwań zgłoszonych przez firmy i instytucje pracujące w sektorze: Aquaponics Iberia, Eat Myt, Kerteminde Seafarm, Global Skills Network OÜ oraz Kieler Lachsforelle.

Nasi wydziałowi Studenci, którzy wzięli udział w wydarzeniu mają wiele powodów do zadowolenia. W pięcioosobowej grupie, która zwyciężyła BBT Nordic Hackathon opracowując rozwiązanie do wyzwania „Increasing the consumption of blue mussels through innovation"   pracowała Pani Martyna Janas, studentka III roku Oceanografii WOiG UG. W tej grupie pracował również inny uczestnik z Polski, absolwent, Pan Maks Ananiew. Natomiast w grupie, która wypracowała III pozycję poszukując rozwiązania do wyzwania „Sustainable and cost-efficient potable water recovery system from humidity in greenhouses” pracował Pan Stanisław Przychocki, student II roku Oceanografii WOiG UG.
Serdecznie Państwu gratulujemy!

Gratulujemy również Pani Patrycji Wielowskiej oraz Panu Piotrowi Stromskiemu, studentom II roku Oceanografii WOiG UG, którzy pracowali ze swoimi grupami oraz mentorami nad rozwiązaniami do wyzwań: „Oxygen Deficit in Fish Farms” oraz „Blue biotech value chains explained”. Warto wspomnieć, iż najlepszy zespół BBT Nordic Hackathon otrzymał szansę ponownego zaprezentowania swojego rozwiązania w czasie forum MissionArena3 organizowanego w ramach europejskiej inicjatywy Blue Mission Banos, które odbędzie się w dniach 26-27 listopada w Amsterdamie.

Zarówno wydarzenie, jak i udział Studentów sfinansowane zostały z funduszy projektu BBT. Project Blue Bio Techpreneurs realizowany jest dzięki funduszom z European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency (CINEA)  w programie European Maritime, Fisheries and Aquaculture Fund (EMFAF). Dodatkowo sponsorami nagród rzeczowych w czasie BBT Nordic Hackathon były firmy: Oceanwell, DanskTANG, oraz Deeper Roots Brewing​.

Za przygotowanie oraz realizację hakatonu BBT Nordic Hackathon z ramienia Uniwersytetu Gdańskiego odpowiedzialne były Hanna Łądkowska (kierownik projektu BBT na UG), Basia Dmochowska, Justyna Kobos oraz Anna Krakowiak z WOiG UG. Już dzisiaj zapraszamy na kolejny hakaton realizowany w ramach projektu. Tym razem będzie to BBT Baltic Hackathon, realizowany przez Uniwersytet Gdański w dniach 6-8 czerwca 2025 r.  Ponadto zapraszamy do innych aktywności realizowanych w projekcie, w tym na webinaria i MOOC (kursy online). Zapraszamy do śledzenia naszej strony, profilu LinkedIn oraz platformy Blue Bio Match, gdzie znajdują się informacje dotyczące wszelkich wydarzeń związanych z szeroko pojętą niebieską bio-gospodarką, oferty pracy, praktyk, mentorów i wiele, wiele innych możliwości.

Tekst za: mgr B. Dmochowska

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 1. Październik 2024 - 18:59; osoba wprowadzająca: Kamila Mędrzycka Ostatnia zmiana: niedziela, 6. Październik 2024 - 10:19; osoba wprowadzająca: Kamila Mędrzycka