Wykład Prof. Sagnik Dey z Centre for Atmospheric Sciences, Indian Institute of Technology, Delhi, Indie

W dniu 24 maja 2024 roku, w godzinach od 11:00 do 11:45 na Wydziale Oceanografii i Geografii UG w Auditorium oceanographorum odbędzie się wykład Prof. Sagnik Dey z Centre for Atmospheric Sciences, Indian Institute of Technology, Delhi, Indie pt. Mitigating air pollution to achieve United Nations sustainable development goals: Perspectives for India and other Low- and Middle-income Countries

Prof. Sagnik Dey był partnerem dr hab. Anity Lewandowskiej, prof. UG z Katedry Oceanografii Chemicznej i Geologii Morza w projekcie bilateralnym NAWA pt. "Estimation of the potential impact on human health of cyanobacteria and microalgae and their toxins in the bioaerosols of the coastal zone: a comparative assessment between India and Poland",

Notka biograficzna:
Prof. Sagnik Dey jest profesorem przewodniczącym Instytutu w Centrum Nauk o Atmosferze, IIT Delhi. Tytuł doktora nauk o Ziemi uzyskał w Indyjskim Instytucie Technologii w Kanpur w Indiach. Zanim dołączył do IIT Delhi, przez trzy lata pracował na Wydziale Nauk o Atmosferze Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign w USA. Jego zainteresowania badawcze obejmują zrozumienie „jakości powietrza, zmiany klimatu i powiązań zdrowotnych” oraz „teledetekcji systemu klimatycznego Ziemi”. Opublikował ponad 130 recenzowanych artykułów naukowych. Jest współpracownikiem międzynarodowym misji satelitarnej MAIA NASA i był członkiem-ekspertem Globalnej Platformy WHO ds. Jakości Powietrza i Zdrowia. Jest współpracownikiem badania Global Burden of Disease Study. Prof. Dey został laureatem stypendium Fulbright-Nehru Academic and Professsional Excellence Fellowship na lata 2017–2018. Prof. Dey jest koordynatorem Centrum Doskonałości Badań nad Czystym Powietrzem (CERCA) w IIT Delhi. Jest pracownikiem naukowym Szkoły Polityki Publicznej oraz Centrum Badań nad Transportem i Zapobieganiem Urazom (TRIPC) w IIT Delhi. Jest członkiem regionalnej grupy doradczej ds. chorób niezakaźnych w Azji Południowo-Wschodniej WHO i współorganizatorem sieci CAPHER-India. Pełni funkcję zastępcy redaktora czasopism Journal of Health and Pollution (czasopismo NIH), zastępcy redaktora czasopism Atmospheric Environment (czasopismo Elsevier) i Heliyon (Cell Press) oraz członka rady redakcyjnej GeoHealth (czasopismo AGU), Scientific Reports (Nature czasopismo) i Earth System Dynamics (czasopismo EGU). Pełni funkcję członka naukowego komitetu doradczego Narodowego Instytutu Badań nad Zdrowiem Środowiskowym ICMR w Bhopal i Narodowego Instytutu Higieny Pracy w Ahmedabadzie oraz Rady Akademickiej Szkoły Studiów Zaawansowanych TERI.

Tekst za: dr hab. A. Lewandowska, prof. UG

Załącznik Rozmiar
informacja o wykładzie 124.51 KB

Data publikacji: piątek, 5. Kwiecień 2024 - 07:20; osoba wprowadzająca: Kamila Mędrzycka Ostatnia zmiana: piątek, 5. Kwiecień 2024 - 07:20; osoba wprowadzająca: Kamila Mędrzycka