Wykład dr M. Mańko na spotkaniu naukowym PTG i GTN

Wydział Nauk o Ziemi Gdańskiego Towarzystwa Naukowego oraz Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Geograficznego mają zaszczyt zaprosić Państwa na wspólne, otwarte posiedzenie naukowe, które odbędzie się 04.04.2024 (czwartek) o godzinie 17:00 na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Nauk Społecznych przy ul. Bażyńskiego 4, w auli S207.  

Na spotkanie został zaproszony dr Maciej Mańko, prowadzący badania na Wydziale Oceanografii i Geografii na Uniwersytecie Gdańskim. Wygłosi referat pt. "Pełnomorskie badania meduz i innych oceanicznych galaret"

Meduzy to niezwykle fascynujące zwierzęta, znane przede wszystkim ze swojej zdolności do wywoływania bolesnych oparzeń. W ostatnich latach świadomość znaczenia ekologicznego meduz znacznie wzrosła, meduzy dostrzeżono jako ważny obiekt badań biomedycznych, ale też potencjalny pokarm przyszłości. Galaretowata budowa ciała meduz sprawia jednak, że ich badania są trudne, wymagają odpowiednich przygotowań, dalekich podróży, a także używania najnowocześniejszych narzędzi. W czasie prezentacji podzielę się swoimi doświadczeniami z ekspedycji pełnomorskich, zarówno takich prowadzonych na zimnych wodach polarnych, jak i w hawajskich tropikach. Nie zabraknie też opowieści o tym, w jaki sposób bada się meduzy żyjące kilka kilometrów pod powierzchnią morza oraz jak można hodować meduzy. 

Tekst za: dr D. Moskalewicz

Załącznik
Załącznik Rozmiar
zaproszenie 242.05 KB
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 3. Kwiecień 2024 - 09:27; osoba wprowadzająca: Kamila Mędrzycka Ostatnia zmiana: środa, 3. Kwiecień 2024 - 09:31; osoba wprowadzająca: Kamila Mędrzycka