Badania gatunków obcych w polskich marinach w ramach projektu COMPLETE

W maju br. pracownicy Instytutu Oceanografii rozpoczęli badania gatunków obcych w czterech polskich marinach i portach jachtowych, tj. Krynicy Morskiej, Gdańsku, Gdyni i Kołobrzegu. Są one prowadzone w ramach projektu Interreg BSR COMPLETE (https://balticcomplete.com), a uzyskane w ich trakcie wyniki posłużą do określenia potencjalnego ryzyka introdukcji i rozprzestrzeniania gatunków obcych przez łodzie rekreacyjne i przyczepy do ich transportu w regionie Morza Bałtyckiego. Badania oparte się na opracowanym w ramach ww. projektu i przetestowanym w ubiegłym roku w Finlandii, protokole zbioru organizmów bentosowych porastających zanurzone powierzchnie w marinach i portach jachtowych oraz na oszacowaniu stopnia porośnięcia kadłubów łodzi tam cumujących. Oprócz Polski, analogiczne badania są prowadzone na Łotwie. W badania zaangażowana jest też studentka z kierunku #Oceanografia.

Dodatkowo wśród żeglarzy przypływających do polskich marin i portów jachtowych, prowadzone są badania ankietowe, których wyniki umożliwią oszacowanie prawdopodobieństwa pojawiania się i rozprzestrzeniania gatunków obcych. Ankieta dostępna jest na stronie https://linmantis60.bsh.de/limesurvey/index.php/835883?lang=pl. Badania potrwają do końca sezonu żeglarskiego.

Dodatkowych informacji udziela zespół realizujący projekt: dr Joanna Hegele-Drywa (joanna.hegele-drywa@ug.edu.pl), mgr Radosław Brzana (radek.barbus@gmail.com) i dr hab. Monika Normant-Saremba, prof. nadzw. (monika.normant@ug.edu.pl).

Zbiór porośniętych paneli PVC  (zdjęcie: J. Hegele-Drywa)

Zbiór porośniętych paneli PVC (zdjęcie: J. Hegele-Drywa)

Panel PVC (powyżej) i krabik amerykański Rhithropanopeus harrisii (poniżej; zdjęcia: R. Barzana

Panel PVC (powyżej) i krabik amerykański Rhithropanopeus harrisii (poniżej; zdjęcia: R. Barzana

Panel PVC (powyżej) i krabik amerykański Rhithropanopeus harrisii (poniżej); zdjęcia: R. Barzana

ue loga

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 29. Lipiec 2019 - 10:41; osoba wprowadzająca: Tomasz Zarzycki Ostatnia zmiana: poniedziałek, 29. Lipiec 2019 - 13:26; osoba wprowadzająca: Tomasz Zarzycki