Etiopia – kraina bazaltu i opalu, wykład dr. Wojciecha Staszka

Serdecznie zapraszamy na otwarte spotkanie naukowe

07.03.2019 (czwartek), godz. 1700

Uniwersytet Gdański, budynek Wydziału Nauk Społecznych i Instytutu Geografii

Gdańsk, ul. Bażyńskiego 4, aula S 209

Etiopia – kraina bazaltu i opalu

dr Wojciech Staszek (Instytut Geografii, Uniwersytet Gdański)

Decydujący wpływ na współczesny obraz zróżnicowania geologicznego i morfologicznego Etiopii miało położenie w obrębie aktywnej strefy ryftowej (Wielka Dolina Ryftowa). Aktywność wulkaniczna w okresie paleogenu i neogenu, trwająca tam miejscami nadal, doprowadziła do powstania wielkich pokryw bazaltowych. Ich powierzchnia trzykrotnie przekracza terytorium Polski, a miąższość dochodzi do 1000−1500 m. Olbrzymie pokrywy bazaltowe są zazwyczaj ubogie pod względem mineralnym. Tym większe znaczenie mają odkryte w roku 1990, a następnie w roku 2008, złoża opali szlachetnych. Należą one do największych na świecie. Cechuje je duża różnorodność i wysoka jakość. Wydobycie tych kamieni stało się istotnym elementem gospodarki Etiopii.

Data publikacji: środa, 20. luty 2019 - 14:03; osoba wprowadzająca: Tomasz Zarzycki Ostatnia zmiana: środa, 20. luty 2019 - 14:03; osoba wprowadzająca: Tomasz Zarzycki