Grant - "Program Mathematica w biologii i oceanografii" z Funduszu Inicjatyw Dydaktycznych

W tegorocznej edycji Funduszu Innowacji Dydaktycznych Uniwersytetu Gdańskiego (FID), na pierwszym miejscu uniwersyteckiej listy rankingowej znalazł się projekt zgłoszony z Wydziału Oceanografii i Geografii. Projekt zatytułowany Program Mathematica w biologii i oceanografii — organizacja nowoczesnego środowiska umożliwiającego przeprowadzenie kursu „Dynamical Systems Theory in Biology and Oceanography” opracowano w zespole Pracowni Dynamiki Morza Zakładu Oceanografii Fizycznej. Kurs w języku angielskim przeprowadzony zostanie przez dr hab. Witolda Cieślikiewicza, profesora nadzwyczajnego UG.

Celem proponowanego projektu jest zakup programu komputerowego Mathematica, który umożliwi przeprowadzenie zajęć Dynamical Systems Theory in Biology and Oceanography w nowoczesnym środowisku obliczeniowym. Kurs powstał we współpracy z Uniwersytetem Huston-Downtown, w ramach międzynarodowego projektu Uniwersytet Jutra. Będzie prowadzony w języku angielskim, co uatrakcyjni ofertę kształcenia Uniwersytetu Gdańskiego i pozwoli studentom na poznanie, w nowoczesnym ujęciu, wielu zagadnień związanych z dziedzinami biologii i oceanografii, takimi jak oceanografia biologiczna, ekologia, dynamika strefy brzegowej morza, hydrodynamika brzegów morskich czy geologia morska. Dzięki swojemu interdyscyplinarnemu charakterowi, kurs łączy zagadnienia ważne dla studentów wszelkich nauk przyrodniczych — biologów, oceanografów, geografów czy fizyków, ale także dla bioinformatyków i chemików.

Wykorzystanie nowoczesnego programu komputerowego Mathematica w znaczący sposób wzbogaca proces edukacyjny. Przy pomocy programu Mathematica chcemy pokazać, że matematyka może być przedmiotem prostym i przystępnym. Program daje jednocześnie nowe możliwości obliczeniowe i analityczne, które wcześniej nie były dostępne. Pozwala na natychmiastowe rezultaty i jest wyjątkowo dobrym środowiskiem obliczeniowym dla studentów oraz doktorantów. Mathematica to unikalne środowisko służące do realizacji obliczeń i publikowania wyników. Pozwala na prowadzenie obliczeń zarówno w zakresie prostej arytmetyki, jak i tych najbardziej zaawansowanych. Język programu jest prosty i łatwy do zrozumienia. Mathematica pozwala na programowanie symboliczne, jednocześnie posiadając szerokie możliwości w zakresie obliczeń numerycznych. W środowisku Mathematica obliczenia symboliczne i numeryczne są ściśle zintegrowane, co pozwala wykorzystywać hybrydowe metody obliczeniowe.

Data publikacji: poniedziałek, 17. Październik 2016 - 14:59; osoba wprowadzająca: Tomasz Zarzycki Ostatnia zmiana: poniedziałek, 17. Październik 2016 - 14:59; osoba wprowadzająca: Tomasz Zarzycki