Konferencja podsumowująca prace nad projektem ECO2

Konferencja podsumowująca prace nad projektem ECO2 odbędzie się 17 i 18 marca w Gdyni. Projekt Unii Europejskiej „Sub-seabed CO2 Storage: Impact on Marine Ecosystems (ECO2)” ma określić prawdopodobieństwo wycieku CO2 z podmorskich składowisk i jego wpływu na ekosystem morski

Projekt jest realizowany przez międzynarodowe konsorcjum 27 instytucji europejskich (ze strony polskiej w konsorcjum uczestniczą Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Grupa LOTOS S.A. jako strategiczny partner przemysłowy). Spotkanie wieńczy czteroletnią realizację projektu ECO2, w którym Uniwersytet Gdański i Grupa LOTOS S.A. uczestniczą od 2011 roku. Podczas spotkania planowane jest przedstawienie uzyskanych wyników badań oraz sesje i dyskusje plenarne.

Organizatorem spotkania jest Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Grupa LOTOS S.A. oraz Leibniz Institute of Marine Sciences - IFM-GEOMAR, Kilonia, Niemcy.

Celem projektu ECO2 jest określenie prawdopodobieństwa wycieku CO2 z podmorskich składowisk i jego wpływu na ekosystem morski. Prace badawcze prowadzone są na dwóch składowiskach na Morzu Północnym: Sleipner (głębokość wody 90 m) i Snøhvit (głębokość wody 330 m) oraz w miejscu potencjalnego składowania CO2 w południowej części Morza Bałtyckiego (pole roponośne B3 eksploatowane przez LOTOS Petrobaltic S.A., głębokość wody 80 m). Przy wykorzystaniu nowoczesnych technik detekcji, rozpoznano budowę warstw geologicznych i możliwości wycieku CO2 ze składowisk celem opracowania strategii kontroli i monitoringu składowania. W oparciu o wyniki badań środowiskowych przeprowadzono serię eksperymentów laboratoryjnych oraz analiz porównawczych z rejonami naturalnych emisji CO2 z dna morskiego celem opracowania modelu rozprzestrzeniania dwutlenku węgla i jego wpływu na parametry fizyko-chemiczne i biologiczne środowiska. W efekcie zrealizowanych badań opracowywany jest aktualnie przewodnik do kontroli składowisk podmorskich CO2 zawierający plan monitorowania i działań naprawczych oraz ich szacunkowy koszt.

Szczegółowe informacje o projekcie i jego realizacji można znaleźć na stronie internetowej: http://www.eco2-project.eu/

Data publikacji: czwartek, 12. Marzec 2015 - 10:36; osoba wprowadzająca: Tomasz Zarzycki Ostatnia zmiana: czwartek, 12. Marzec 2015 - 10:36; osoba wprowadzająca: Tomasz Zarzycki