Nagroda Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN dla doktorantek ze Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Społecznych UG

Doktorantki I roku Szkoły Doktorskiej – mgr Sandra Żukowska, której promotorem jest prof. dr hab. Tadeusz Palmowski, a promotrem pomocniczym dr Maciej Tarkowski obaj Panowie z Instytutu Geografii WOiG oraz mgr Beata Chmiel zdobyły III miejsce w konkursie Moja smart wieś. Idea i Fakt w kategorii Idea. W ramach konkursu doktorantki przygotowały projekt traktu pieszo-rowerowego łączącego wieś Głuszyno w województwie pomorskim z pobliską stacją kolejową. Ideą projektu była walka z wykluczeniem transportowym.

Podczas uroczystej gali doktorantki odebrały nagrodę, a w czasie krótkiego wystąpienia projekt zaprezentowała mgr Sandra Żukowska. Była to druga edycja konkursu organizowanego przez IRWIR PAN w Warszawie. Głównym celem była promocja koncepcji smart villages oraz poszerzenie bazy smart rozwiązań, które posłużą do oceny możliwości wdrażania koncepcji w życie.

Projekt miał za cel poprawę sytuacji mieszkańców Głuszyna. Rzadko kiedy tak niewielka miejscowość posiada stację kolejową, w dodatku tak dobrze skomunikowaną z większymi miastami w regionie – ze Słupskiem oraz Lęborkiem. Problem w tym, że do stacji tak naprawdę nie ma dostępu. Najkrótsza droga prowadzi przez pole uprawne, dla zdrowej osoby w odpowiednim obuwiu to około 10 minut drogi. Jednak dla osoby starszej czy kobiety z wózkiem jest to bariera nie do przejścia. Tak właśnie wygląda wykluczenie transportowe w praktyce – tłumaczy mgr Beata Chmiel

Projekt został doceniony przez jury w składzie:

• Dr Anna Rosa
  • Dr hab. Monika Stanny
  • Dr hab. Adam Czarnecki
  • Dr hab. Sławomir Kalinowski
  • Mgr Łukasz Komorowski

Łącznie wpłynęło 108 prac, z których wyłonionych zostało 18 laureatów. Gala w Pałacu Staszica była miejscem wspólnej dyskusji o przyszłości polskiej wsi oraz okazją do wymiany doświadczeń.

Już niedługo wszystkie nagrodzone projekty pojawią się na stronie internetowej http://www.irwirpan.waw.pl/.

Data publikacji: piątek, 18. Czerwiec 2021 - 11:01; osoba wprowadzająca: Anna Kietrys-Tusk Ostatnia zmiana: piątek, 18. Czerwiec 2021 - 11:02; osoba wprowadzająca: Anna Kietrys-Tusk