Sukces absolwentki Oceanografii Ewy Borowskiej w konkursie Moon Base Deisgn Contest

Miło nam poinformować, że Pani Ewa Borowska, absolwentka naszego Wydziału będąc Członkiem Zespołu Innspace zajęła 4. miejsce w konkursie Moon Base Design Contest. Przygotowany przez Zespół projekt to baza na Księżycu, wykonana przy pomocy druku 3D, w której główną rolę grają algi.

Pani E. Borowska, która współpracuje z dr Filipem Pniewskim z Zakładem Funkcjonowania Ekosystemów Morskich Instytutu Oceanografii, poszerzając zainteresowania w zakresie glonów, w przygotowanym projekcie, odpowiedzialna była za systemy podtrzymywania życia właśnie związanych z wykorzystaniem glonów.

Serdecznie gratulujemy!

Pani Ewa Borowska dzięki temu, że wcześniej została stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej, mogła realizować staż NASA's Ames Research Center dotyczący dalszych badań na glonach i znaczeniu aerozoli oceanicznych w rozprzestrzenianiu się mikroorganizmów nad terenami wulkanicznymi.

Konkurs Moon Base Design Contest zorganizowało stowarzyszenie Moon Society z siedzibą w USA. Zaprosili oni drużyny z całego świata do zaprojektowania habitatu księżycowego, który jest możliwy do wybudowania w ciągu najbliższej dekady i pomieści 2-3 załogi jednocześnie.

Pięcioro członków załogi brało udział w najdłuższej w Polsce analogowej misji kosmicznej,organizowanej przez Analog Astronaut Training Center, spędzając w habitacie 6 tygodni. Część z rozwiązań była więc inspirowana ich własnymi przemyśleniami. „Nasz zespół posiada wyjątkowe umiejętności. Nie tylko posiadamy w swojej grupie specjalistów z 14 różnych dziedzin, jak architektura, robotyka, medycyna czy nawet prawo, ale też znaczna część naszych członków ma doświadczenie jako analogowi astronauci. Staramy się więc wykorzystać interdyscyplinarny background i pobyt na misji podczas realizacji naszych projektów” – mówi Justyna Pelc, lider grupy Innspace.

Jako lokalizację habitatu grupa wybrała teren w pobliżu krateru Shackleton, ulokowany na południowym biegunie. To jedno z ciekawszych miejsc na Księżycu, gdyż znajdują się tam miejsca, które Słońce oświetla przez prawie cały czas, jak i takie, do których światło nie dociera nigdy. To sprawia, że lokalizacja ta jest szczególnie interesująca dla naukowców. To nie jedyny powód wybrania właśnie tego miejsca. Dzięki  położeniu na biegunie południowym, habitat zyskuje dostęp do wody, która jest uwięziona w postaci lodu na, jak i pod powierzchnią Księżyca.

Baza Xors składa się z 4 modułów, inspirowanych rozwiązaniem firmy Bigelow, przetestowanym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznych. Moduły zostałyby pokryte grubą warstwą regolitu księżycowego za pomocą technologii druku 3D, co stanowiłoby dodatkową ochronę przed promieniowaniem. Zbudowanie takiej bazy dla kilkunastu astronautów wymaga misji przygotowawczych. Do transportu niezbędnych zasobów i sprzętu niezbędne jest aż 17 lotów. „Najważniejszą częścią w projektach baz księżycowych są systemy podtrzymywania życia i systemy odpowiadające za bezpieczeństwo bazy” zaznaczają Ewa Borowska i Magdalena Łabowska, które odpowiadały za część środowiskową. „Najtrudniejszym aspektem było zaprojektowanie układów bezpieczeństwa, tak aby zapewnić ochronę i prawidłowe działanie każdego z systemów podtrzymujących życie w każdych warunkach, nawet w sytuacjach kryzysowych.”

Ważnym elementem systemów podtrzymywania życia są algi. Mix specjalnie dobranych mikroorganizmów, w tym bakterii, cyjanobakterii i mikroglonów, spełnia funkcje oczyszczania ścieków i innych zanieczyszczeń wodnych. Dodatkowo specjalnie dobrane mikroglony w formie paneli naściennych w każdym pomieszczeniu dostarczają dodatkowy tlen i pełniłyby funkcje wizualne. Do tego zespół wykorzystał lampy emitujące nie tylko światło widzialne, ale też podczerwone i UV-A oraz UV-B, żeby lepiej imitować światło słoneczne. „Odpowiednie światło ma ogromne znaczenie. Wybrana przez nas technologia wpłynie pozytywnie na samopoczucie astronautów, a dodatkowo będą się mniej męczyć. – mówi Beata Suścicka, architektka w grupie Innspace.

To nie ostatni projekt grupy Innspace. Rozpoczęli pracę nad bazą na Wenus, która mogłaby się unosić na odpowiedniej wysokości w atmosferze, chroniąc astronautów przed wysokimi temperaturami panującymi na powierzchni tej planety (dochodzącymi do 400 stopni Celsjusza). „Chcemy wyjść poza swoją strefę komfortu i sprawdzić, na ile realne są plany zbudowania unoszącej się w powietrzu bazy na Wenus. Koncepcja ta była bardzo popularna kilkadziesiąt lat temu, a od tego czasu technologia znacznie się rozwinęła. – mówi Hubert Gross, konstruktor.
Zespół Innspace tworzą: Justyna Pelc, Piotr Torchała, Magdalena Łabowska, Beata Suścicka, Łukasz Sokołowski, Małgorzata Popiel, Hubert Gross, Arkadiusz Kołodziej, Ewa Borowska, Aleksandra Wilczyńska, Michał Garus, Cyrus Sidor i Marcin Zieliński. Partnerem projektu jest Hoya Lens Poland.

Wizualizacje projektu oraz zdjęcia zespołu znajdują się na dysku: https://drive.google.com/drive/u/3/folders/1c3QJ1ih6zAx_ZTQBjSnq8MhMV0PCfqy1

A finałowy raport można znaleźć pod linkiem: https://bit.ly/Xors_baza

Więcej informacji o zespole: https://innspace.pl/, https://www.facebook.com/innspaceteam, https://www.instagram.com/innspaceteam/, https://www.linkedin.com/company/innspace-team

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 23. Marzec 2021 - 14:43; osoba wprowadzająca: Anna Kietrys-Tusk Ostatnia zmiana: czwartek, 25. Marzec 2021 - 14:16; osoba wprowadzająca: Kamila Mędrzycka