Nagroda naukowa im. prof. Karola Taylora za rok 2021 dla Pani prof. dr hab. Hanny Mazur - Marzec

Pani prof. dr hab. Hanna Mazur-Marzec, Kierownik Zakładu Biotechnologii Morskiej Instytutu Oceanografii została laureatką Nagrody naukowej im. prof. Karola Taylora za rok 2021, którą odebrała na uroczystości z okazji Święta Uniwersytetu kończącej obchody 50 - lecia naszej Uczelni.

Serdecznie gratulujemy!

Zapraszamy do obejrzenia relacji z uroczystości: https://youtu.be/ekyab_55B90

Pani Profesor H. Mazur-Marzec jest uznanym w środowisku międzynarodowym ekspertem w zakresie badań nad strukturą i aktywnością biologiczną metabolitów cyjanobakterii. Wcześniejsze prace dotyczyły cyjanotoksyn, ich produkcji, kumulacji i przemian w środowisku Morza Bałtyckiego. Najnowsze badania koncentruje na ocenie możliwości wykorzystania cyjanometabolitów jako farmaceutyków. Pani Profesor jest autorem 5 rozdziałów w książkach wydawnictw międzynarodowych (Wiley, Elsevier) oraz 73 oryginalnych prac naukowych w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej. Wygłosiła ponad 22 wykładów na zaproszenie, w zdecydowanej większości na konferencjach międzynarodowych. Była promotorem 5 zakończonych przewodów doktorskich. Uczestniczyła jako recenzent lub oponent w postępowaniach o nadanie stopnia doktora (4) i tytułu profesora (1) prowadzonych przez uczelnie zagraniczne. Prof. H. Mazur-Marzec była inicjatorem powstania i od 2014 roku pełni funkcję kierownika Zakładu Biotechnologii Morskiej w Instytucie Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Dowodem międzynarodowej rozpoznawalności są liczne (25) staże naukowe, które pod jej opieką odbywają doktoranci i młodzi pracownicy z różnych europejskich uczelni i instytutów naukowych. W ciągu ostatnich 5 lat realizowała pięć grantów krajowych, w tym trzy granty NCN jako kierownik, jeden grant w konsorcjum z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim oraz jeden grant w ramach Inkubatora Innowacyjności 2.0. W tym czasie była również członkiem Komitetu Zarządzającego 4 akcji COST, była zaangażowana w realizację jednego grantu Norweskiego CLISED oraz jednego grantu FOCUS w ramach programu Interreg South Baltic. Jest też głównym wykonawcom w projekcie litewskim CESBA realizowanym przez Uniwersytet w Kłajpedzie. Jest członkiem Komitetu Redakcyjnego czasopisma Marine Drugs oraz Oceanologia.

W 2019 roku, Forum Inteligentnego Rozwoju przyznało prof. dr hab. Hannie Mazur-Marzec Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju w kategorii „Naukowiec Przyszłości”. Natomiast w 2020 roku, Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki przyznał tytuł „Ambasadora Innowacyjności” - za „przyszłościowe, nieszablonowe myślenie i pionierskie projekty”. W minionych latach Pani Profesor została również laureatką trzech Nagród Rektora Uniwersytetu Gdańskiego za cykl publikacji.

Data publikacji: piątek, 19. Marzec 2021 - 14:44; osoba wprowadzająca: Anna Kietrys-Tusk Ostatnia zmiana: czwartek, 25. Marzec 2021 - 14:21; osoba wprowadzająca: Kamila Mędrzycka