Feminizm intersekcjonalny – kobieta, rasa, klasa - wykład w ramach Miesiąca Praw Kobiet

Hej, prezentujemy Wam kolejny wykład w ramach Miesiąca Praw Kobiet! Już 18 marca o godzinie 11:30 w auli S208 na Wydział Nauk Społecznych UG odbędzie się wykład profesor Ewy Graczyk o tytule „Feminizm intersekcjonalny – kobieta, rasa, klasa”. Poniżej opis wykładu oraz biogram naukowczyni!

Feminizm intersekcjonalny zrodził się ze sprzeciwu czarnych feministek wobec stosunku do białego feminizmu kobiet z klas średnich. Od tego czasu od ustaleń Kimberley Crenshaw, Angeli Davis, Bell Hooks i innych badaczek, rozwinął się nurt myśli kobiecocentrycznej, który zwraca uwagę, jak bardzo sytuacja społeczna i kulturowa kobiet zależy od innych czynników dyskryminacji, takich jak klasa, rasa, stan psychofizyczny.

prof. dr hab. Ewa Graczyk - literaturoznawczyni feministyczna i działaczka społeczna, profesora na Uniwersytet Gdański. Autorka czterech książek autorskich, między innymi „Ćma. O Stanisławie Przybyszewskiej” (1994) oraz „Przede wybuchem wstrząsnąć” (O Witoldzie Gombrowiczu, 2004), obecnie pracuje nad kolejną, o aktywistkach organizujących opór społeczny i narodowy na ziemiach polskich po Powstaniu Styczniowym.

Działaczka trójmiejskich grup kobiecych, współzałożycielka koła naukowego gender, które działało na UG od początku lat dwutysięcznych: wyszło z niego wiele aktywistek i aktywistów ruchów feministycznych, queerowych i antydyskryminacyjnych.

Koło Genderowe UG zainicjowało i organizowało trójmiejskie MANIF-y.

Członkini Tolerado, Stowarzyszenia na rzecz osób LGBT.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 12. Marzec 2024 - 13:29; osoba wprowadzająca: Beata Kwiatkowska Ostatnia zmiana: wtorek, 12. Marzec 2024 - 13:30; osoba wprowadzająca: Beata Kwiatkowska