Relacja z polsko-niemieckich warsztatów oceanograficznych

Na przełomie września i października studenci Instytutu Oceanografii (11 osób) i Uniwersytetu w Rostoku (9 osób) wzięli udział w Warsztatach oceanograficznych - biotopy bentosowe strefy przybrzeżnej i głębokowodnej Morza Bałtyckiego. W trakcie trwania warsztatów studenci uczestniczyli w dwudniowym rejsie na niemieckim statku badawczym Elisabeth Mann Borgese, badaniach terenowych w strefie brzegowej Zatoki Puckiej oraz analizach odbywających się na Stacji Morskiej w Helu.

Studenci zrealizowali 5 tematów badawczych:

1. W jaki sposób Wisła oraz warunki tlenowe w kolumnie wody wpływają na procesy biogeochemiczne w Zatoce Gdańskiej?
  2. Stężenia biogenów i ich strumienie na granicy wody i osadów w Zatoce Gdańskiej
  3. Jesienny fitoplankton w Morzu Bałtyckim wzdłuż gradientów środowiskowych
  4. Zmieraczki na plażach Półwyspu Helskiego i ich rola
  5. Makrofauna Zatoki Gdańskiej

Prowadzącymi byli: Prof. drMaren Voss(IOW), dr Anke Kremp (IOW), dr hab. Urszula Janas prof. nadzw. (UG) , dr Halina Kendzierska (UG), a osobą pomagającą prowadzącym i studentom była mgr Sophie Kache (IOW).

Fot. 1. Uczestnicy warsztatów

Fot. 2. Niemiecki statek badawczy Elisabeth Mann Borgese (lewa) Fot. 2.  trasa rejsów badawczych (prawa)

Fot. 2. Niemiecki statek badawczy Elisabeth Mann Borgese (lewa) oraz trasa rejsów badawczych (prawa)

Fot. 3. Praca na statkuFot. 3. Praca na statkuFot. 3. Praca na statkuFot. 3. Praca na statkuFot. 3. Praca na statku

Fot. 3. Praca na statku

Fot. 4. Praca na plaży w Juracie Fot. 4. Praca na plaży w Juracie

Fot. 4. Praca na plaży w Juracie

Fot. 5. Praca w laboratorium na Stacji Morskiej w Helu in. Prof. Krzysztofa SkóryFot. 5. Praca w laboratorium na Stacji Morskiej w Helu in. Prof. Krzysztofa Skóry

Fot. 6. Wspólne spotkania na statku podczas grilla (lewa) i w mesie na Stacji Morskiej w Helu (prawa)Fot. 6. Wspólne spotkania na statku podczas grilla (lewa) i w mesie na Stacji Morskiej w Helu (prawa)

P.S. Studenci z Instytutu Oceanografii  (UG) zostali zaproszeni przez studentów Uniwersytetu w Rostoku do odwiedzenia ich instytucji naukowych w przyszłym semestrze. Mamy nadzieję, że współpraca będzie się rozwijać.

Data publikacji: piątek, 18. Październik 2019 - 11:52; osoba wprowadzająca: Tomasz Zarzycki Ostatnia zmiana: piątek, 18. Październik 2019 - 12:16; osoba wprowadzająca: Tomasz Zarzycki