Od Przylądka Igielnego po Wodospady Wiktorii ...

W imieniu organizatorów - Wydziału Nauk o Ziemi Gdańskiego Towarzystwa Naukowego oraz Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego serdecznie zapraszamy na otwarte spotkanie naukowe w dniu 14.06.2018 r. (czwartek) godz. 1700

Spotkanie odbędzie się w Uniwersytecie Gdańskim, w budynku Wydziału Nauk Społecznych i Instytutu Geografii Gdańsk, ul. Bażyńskiego 4, aula S 209.

Wykład pt. "Od Przylądka Igielnego po Wodospady Wiktorii – krajobrazy naturalne i kulturowe Afryki Południowej" wygłoszą: dr hab. Lucyna Wachecka-Kotkowska (Wydz. Nauk Geograficznych, Uniwersytet Łódzki) oraz mgr Paweł Kotkowski (Oddz. Łódzki PTG)

grafika wykład

Prezentacja rozpocznie się od Przylądka Dobrej Nadziei, na północ od którego leży Kapsztad, najstarsze miasto RPA. Ponad miastem wznosi się Góra Stołowa, będąca jego symbolem.  Po wizycie na Przylądku Dobrej Nadziei przeniesiemy się na Przylądek Igielny − najbardziej wysunięty na południe kraniec Afryki, uznawany za umowną granicę Oceanów Atlantyckiego i Indyjskiego.

Druga część wystąpienia poświęcona zostanie zachodniemu wybrzeżu Afryki w granicach Namibii i RPA. Odwiedzimy m.in. Park Narodowy West Coast, dolinę rzeki Oranje, Kanion Rzeki Fish oraz Park Narodowy Namib-Naukluft – chroniony fragment Pustyni Namib. Następnie zawitamy do miast dawnej Niemieckiej Afryki Południowo-Zachodniej – Lüderitz i Swakopmund.

W ostatniej części powędrujemy do delty Okawango w Botswanie, skąd przeniesiemy się w dolinę rzeki Zambezi z Wodospadami Wiktorii, położonymi na granicy Zimbabwe i Zambii. Te wodospady, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, należą do najbardziej widowiskowych obiektów przyrodniczych na świecie.

W tle zabrzmi muzyka plemion afrykańskich i współczesna południowoafrykańska muzyka rockowa. Zostaną również zaprezentowane okazy przywiezione z podróży.

Data publikacji: wtorek, 5. Czerwiec 2018 - 09:14; osoba wprowadzająca: Tomasz Zarzycki Ostatnia zmiana: wtorek, 5. Czerwiec 2018 - 09:16; osoba wprowadzająca: Tomasz Zarzycki