Wykład: Strumieniowy model lądolodu skandynawskiego w świetle badań eratyków

Wydział Nauk o Ziemi Gdańskiego Towarzystwa Naukowego

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Geograficznego

Serdecznie zapraszają na otwarte spotkanie naukowe

05.04.2018 (czwartek) godz.1700

Uniwersytet Gdański, budynek Wydziału Nauk Społecznych i Instytutu Geografii

Gdańsk, ul. Bażyńskiego 4, aula S209

Strumieniowy model lądolodu skandynawskiego w świetle badań eratyków

dr hab. Piotr Czubla, prof. nadzw.

Wydział Nauk Geograficznych, Uniwersytet Łódzki

W strumieniach lodowych lód porusza się nawet do stu razy szybciej niż w pozostałej masie lądolodu. Dzięki temu strumienie lodowe mają olbrzymi wpływ na dynamikę i stabilność współczesnych lądolodów oraz warunkują sedymentację na ich przedpolu. W Antarktyce odpowiadają one za odprowadzanie około 90% masy lodu wraz z zawartym w nim materiałem skalnym. Wydawałoby się, że w ten sam sposób należy interpretować aktywność plejstoceńskich lądolodów w Europie. Analizy eratyków przewodnich w stanowiskach północnej i środkowej Polski skłaniają jednak do zupełnie innego spojrzenia na strumienie lodowe. Czy na pewno bałtycki strumień lodowy rozdzielał się w Europie Środkowej na wiele gałęzi i zanikał niczym Okawango w Kotlinie Kalahari? Gdzie przepadły uwolnione z lodu osady?

Załącznik Rozmiar
Plakat wydarzenia 734.39 KB

Data publikacji: piątek, 23. Marzec 2018 - 14:10; osoba wprowadzająca: Tomasz Zarzycki Ostatnia zmiana: piątek, 23. Marzec 2018 - 14:10; osoba wprowadzająca: Tomasz Zarzycki