Dr Tomasz Zarzycki członkiem Komitetu Doradczego Fundacji Ochrony Morza Bałtyckiego

Pracownik Wydziału Oceanografii i Geografii, dr Tomasz Zarzycki został powołany na członka Komitetu Doradczego Fundacji Ochrony Morza Bałtyckiego (Baltic Sea Conservation Foundation - BSCF). Dr Zarzycki jest jedynym Polakiem wchodzącym w skład Komitetu.

Fundacja zajmuje się dofinansowywaniem projektów z zakresu ochrony środowiska morskiego Bałtyku. Projekty są wybierane zgodnie z głównymi priorytetami działań fundacji:

- wzmocnienie stabilności ekologicznej i potencjału odtworzeniowego środowiska morskiego,

- zwiększanie redukcji zanieczyszczeń prowadzących do zwiększonej eutrofizacji,

- wsparcie działań ochronnych bądź naprawczych na rzecz siedlisk rzadkich bądź chronionych gatunków i siedlisk, promocja różnorodności biologicznej,

- wsparcie zarządzania (tworzenie, powiększanie, rozwój) morskich obszarów chronionych,

- wsparcie zarządzania (tworzenie, powiększanie, rozwój) obszarów chronionych na terenach lądowych w obszarze zlewiska morza Bałtyckiego,

- wsparcie dla mechanizmów kompensacji przyrodniczej negatywnego oddziaływania działalności człowieka na środowisko.

W zakresie ekspertyzy dr. Tomasza Zarzyckiego leżą głownie zagadnienia związane z zapewnieniem i zabezpieczeniem przepływu dóbr i usług świadczonych przez ekosystem Morza Bałtyckiego na rzecz dobrobytu społeczności krajów leżących nad Bałykiem.

Dziedzina nauki, którą się zajmuje i interesuje dr Zarzycki to zagadnienia szacowania wartości środowiska (ekonomicznej, ekologicznej i społecznej), zarządzanie działalnością człowieka w środowisku oraz implementacja podejścia ekosystemowego w działalności człowieka. Pasjonuje go łączenie różnych kierunków w nauce i praktyczne wykorzystanie badań – w administracji i biznesie.

Obecnie pracuje jako specjalista - koordynator projektów badawczych w dziekanacie Wydziału Oceanografii i Geografii UG. Specjalizuje się w projektach interdyscyplinarnych, międzydziedzinowych i innowacyjnych. Kierował dużym ogólnouniwersyteckim projektem mającym na celu umiędzynarodowienie procesu kształcenia poprzez współpracę z Uniwersytetem Houston-Downtown.

Doświadczenie zawodowe zdobywał jako pracownik Uniwersytetu oraz poza UG, m. in. w międzynarodowych i krajowych przedsiębiorstwach konsultingowych. Związane jest ono z oceną oddziaływania człowieka na środowisko a zwłaszcza szukaniem rozwiązań minimalizacji negatywnych skutków inwestycji.

Prowadzi następujące zajęcia na kierunku Oceanografia (st. II stopnia, specjalność – ochrona i zarządzanie środowiska morskiego) oraz na kierunku Gospodarka wodna i ochrona zasobów wód: socjoekonomiczna wartość ekosystemów morskich, społeczno-ekonomiczne aspekty gospodarki wodnej, ochrona przyrody.

Data publikacji: poniedziałek, 28. Grudzień 2015 - 11:37; osoba wprowadzająca: Tomasz Zarzycki Ostatnia zmiana: poniedziałek, 28. Grudzień 2015 - 11:37; osoba wprowadzająca: Tomasz Zarzycki