Spotkanie z podróżnikiem Jerzym Majcherczykiem

Studenckie Koło Naukowe Geografów Uniwersytetu Gdańskiego oraz Fundacja Marka Kamińskiego zapraszają na prelekcję światowej sławy podróżnika, kajakarza, odkrywcy, badacza i organizatora wielu wypraw w najodleglejsze rejony Ameryki Łacińskiej - JERZEGO MAJCHERCZYKA, odkrywcy kanionu Colca w Peru.

Spotkanie i prelekcja pt. "Dokonania Polskich emigrantów - inżynierów i odkrywców w Peru" odbędą się 12 grudnia 2014 r. o godzinie 18.30 w budynku Wydziału Nauk Społecznych UG, w audytorium S-207.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

Dodatkowe informacje ze strony SKNG:

Druga połowa XIX wieku była początkiem znaczącej emigracji polskiej do Peru. A stało się to za przyczyną pojawienia się w Paryżu wielu młodych i zdolnych inżynierów i naukowców, którzy znaleźli się tam po Powstaniu Listopadowym i Styczniowym. W tym też czasie przedstawiciele rządu peruwiańskiego w Paryżu oferowali dosyć kuszące kontrakty na pracę w tym stosunkowo młodym niepodległym państwie. W okresie kilkunastu lat w taki właśnie sposób wyjechało tam około 15 -20 Polaków. Pierwszym z nich był Ernest Malinowski, który do Peru dotarł już 1852 roku. Pozostali dotarli tam po 1865 roku. Ich późniejsze dokonania miały ogromny wpływ na rozwój ekonomiczny i techniczny Peru. Porównywalny wpływ na ekonomię południowego Peru ma odkrycie Kanionu Colca.

Data publikacji: środa, 3. Grudzień 2014 - 10:11; osoba wprowadzająca: Tomasz Zarzycki Ostatnia zmiana: środa, 3. Grudzień 2014 - 10:12; osoba wprowadzająca: Tomasz Zarzycki