Spotkanie naukowe Gdańskiego Towarzystwa Naukowego

Wydział V Nauk o Ziemi Gdańskiego Towarzystwa Naukowego oraz Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Geograficznego mają zaszczyt zaprosić na wspólne, otwarte posiedzenie naukowe, które odbędzie się 19.05.2022 (czwartek) o godzinie 17:00 na Uniwersytecie Gdańskim.

Spotkanie odbędzie się w budynku Wydziału Nauk Społecznych i Instytutu Geografii przy ul. Bażyńskiego 4, w auli S207.

Na spotkanie został zaproszony mgr Krzysztof Kasprzyk, emerytowany nauczyciel geografii, podróżnik, poeta i fotograf. Wygłosi on referat pt.: Jak ocalić Patagonię od samej siebie?

Patagonia to jeden z ostatnich półdzikich obszarów Ziemi, znajdujący się w Argentynie i Chile. Sporo ekosystemów objętych jest tu ochroną, w tym wiele parków narodowych, których istnienie, w wielkiej mierze, zawdzięczamy wieloletniej pracy Douglasa Tompkinsa. Jest to zarazem słabo zaludniony region świata, podlegający od 130 lat presji człowieka – od wypasu owiec poprzez przemysł do coraz większego rozwoju turystyki. Wszystkie te czynniki, wobec obecnej zmiany klimatu i dopiero rozwijającej się świadomości ekologicznej w Argentynie i Chile, stanowią poważne zagrożenie, zarówno dla ludności Patagonii, jak i majestatycznego i mistycznego piękna jej krajobrazu.

Tekst: za dr D. Moskalewicz

Załącznik Rozmiar
zaproszenie 786.07 KB

Data publikacji: piątek, 6. Maj 2022 - 09:55; osoba wprowadzająca: Kamila Mędrzycka Ostatnia zmiana: piątek, 13. Maj 2022 - 14:00; osoba wprowadzająca: Kamila Mędrzycka