Uniwersytet Gdański mentorem nowych pomysłów w Błękitnej Biotechnologii

Od 25 do 27 października 2016 w Helsinkach odbyło się trzecie spotkanie partnerskie w ramach projektu ALLIANCE (INTERREG BSR). Projekt gromadzi partnerów z regionu Morza Bałtyckiego zainteresowanych tzw. błękitną biotechnologią (blue biotechnology). Gospodarzem wydarzenia był jeden z głównych partnerów projektu ALLIANCE – Fiński Instytut Środowiska (SYKE).

Uniwersytet Gdański reprezentowały prof. Katarzyna Palińska i dr Ilona Złoch z Wydziału Oceanografii i Geografii oraz dr n. med. Anna Kaczorowska z Wydziału Biologii.

Spotkanie składało się z dwóch części: jednej przeznaczonej wyłącznie dla partnerów sieci ALLIANCE oraz drugiej otwartej - w formie spotkania brokerskiego - dla zewnętrznych podmiotów zainteresowanych współpracą w ramach projektu.

Podczas spotkania brokerskiego zaprezentowane zostały projekty wyłonione w pierwszym naborze ALLIANCE Call for Ideas. Oceniający je panel ekspertów składający się z przedstawicieli biznesu i nauki, w tym ekspertów z UG, zdecydował o włączeniu sześciu z nich do sieci ALLIANCE. Uniwersytet Gdański jest już głównym mentorem dla Baltic Probiotics (Litwa) zajmującego się probiotykami w obszarze akwakultur, a teraz został drugim mentorem dla tematu proponowanego przez Uniwersytet z Kilonii (Niemcy) pn.“Age-related macular degeneration-specific fucoidan-based dietary supplements”.

Wszystkie podmioty, które zgłosiły swoje pomysły mogą liczyć na mentoring ze strony pozostałych uczestników sieci.

Wydarzenie uświetniły wykłady ekspertów z dziedziny biotechnologii i bio-ekonomii, takich jak Pierre Erwes (przewodniczący BioMarine), prof. Helena Vieira (dyrektor zarządzająca portugalskiego BLUEBIO ALLIANCE) oraz Steinar Bergseth (koordynator projektu Marine Biotechnology ERA-NET i Norweskiej Rady ds. Badań Naukowych).

Kolejny nabór pomysłów do sieci ALLIANCE już na początku 2017 roku. Więcej informacji niebawem na www.balticbluebioalliance.eu oraz na stronach Uniwersytetu Gdańskiego.

Projekt ALLIANCE finansowany z programu INTERREG Morza Bałtyckiego 2014-2020 rozpoczał się 1 marca 2016 r. Sieć gromadzi instytucje z regionu Morza Bałtyckiego zajmujące się błękitną biotechnologią. Ze strony Uniwersytetu Gdańskiego udział w projekcie biorą Wydział Oceanografii i Geografii, Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed, Gdańskie Centrum Zasobów Biologicznych i Centrum Transferu Technologii.

Kierownik projektu w UG:
dr hab. Katarzyna Palińska, prof. nadzw.
katarzyna.palinska@ug.edu.pl

Data publikacji: czwartek, 24. Listopad 2016 - 13:17; osoba wprowadzająca: Tomasz Zarzycki Ostatnia zmiana: czwartek, 24. Listopad 2016 - 13:31; osoba wprowadzająca: Tomasz Zarzycki