Akademickie Centrum Kreatywności na WOiG

Program Akademickie Centrum Kreatywności będzie realizowany na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego w ramach kształcenia nauczycieli geografii na kierunku geografia, specjalizacja nauczycielska. Z racji specyfiki geografii jako przedmiotu nauczania w programie Akademickie Centrum Kreatywności mogą wziąć udział szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Planuje się włączyć szkoły ćwiczeń, w których studenci geografii Uniwersytetu Gdańskiego do tej pory odbywali praktyki pedagogiczne.

Projekt, jako jeden z dziewięciu w całej Polsce, otrzymał finansowanie z Mininsterstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Głównym celem wdrożenia programu Akademickie Centrum Kreatywności na Wydziale Oceanografii i geografii w zakresie nauczania geografii jest z jednej strony przygotowanie studentów – przyszłych nauczycieli geografii do prowadzenia zajęć wyzwalających inicjatywę poznawczą uczniów i wskazujących im geograficzne metody badania rzeczywistości przy użyciu wszystkich dostępnych środków (w tym zaawansowanych technologii), a z drugiej – próba wprowadzenia zmiany w rzeczywistości polskiej szkoły.

Założenia realizacji programu Akademickie Centrum Kreatywności na zajęciach ze studentami geografii, a potem podczas prowadzonych przez nich lekcji, opierać się będą na koncepcji ucznia jako samodzielnego podmiotu, dysponującego własną przewiedzą i prekoncepcjami na temat świata, funkcjonującego w przestrzeni społecznej i społecznie konstruującym wiedzę. Rola nauczyciela polega więc na byciu „facylitatorem” i wyzwalaniu swoistej przedwiedzy uczniów oraz wspomaganiu samodzielnego budowania na tej bazie nowej wiedzy. Służyć temu mogą wszystkie dostępne (w szkole i poza nią) źródła (Internet, media, tradycyjne książki, atlasy, instytucje edukacyjne – muzea, centra nauki, itp., otaczająca rzeczywistość przyrodnicza, społeczna, gospodarcza, kulturowa).

Koordynatorem Projektu jest Pani dr Teresa Sadoń-Osowiecka z Instytutu Geografii UG.

Informacja na stronie www MNiSW oraz lista projektów.

Data publikacji: środa, 26. Listopad 2014 - 11:40; osoba wprowadzająca: Tomasz Zarzycki Ostatnia zmiana: poniedziałek, 2. luty 2015 - 23:11; osoba wprowadzająca: Tomasz Zarzycki